A cross-national analysis of arithmetic word problems in primary mathematics textbooks: A study of The United States, Singapore, and Türkiye
İlkokul matematik ders kitaplarındaki aritmetik sözel problemlerin uluslararası karşılaştırmalı analizi: Amerika Birleşik Devletleri, Singapur ve Türkiye örneği
  1. Tez No: 962859
  2. Yazar: KÜBRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, Amerika Birleşik Devletleri, Singapur ve Türkiye'deki matematik ders kitaplarında yer alan aritmetik sözel problemlerin sayısını ve özelliklerini karşılaştırmaktır. Analizler beş temel unsur üzerinden yapılmıştır: (1) problem sayısı, (2) anlamsal-matematiksel yapı, (3) karmaşıklık düzeyi, (4) gerçek yaşam bağlamları ve (5) görsellerin sayısı ve türü. Her üç ülkede de“sonuç bilinmeyen”yapısındaki problemler yaygındır. Ancak daha karmaşık yapılar, örneğin“başlangıç bilinmeyen”ve“parça bilinmeyen”türleri nadiren kullanılmıştır. Yapı çeşitliliği ABD ve Singapur kitaplarında daha fazlayken, Türkiye'de sınırlıdır. Karmaşıklık açısından, ABD ve Türkiye kitaplarında düşük düzeyli problemler baskındır. Singapur kitaplarında ise karmaşıklık düzeyleri daha dengelidir. Günlük yaşam bağlamları her üç ülkede de sıkça kullanılsa da bilim, teknoloji, doğa ve çevre temalarına nadiren yer verilmiştir. Görsel kullanımında ABD ve Singapur kitaplarında birçok problem görselsizdir. Türkiye'de ise neredeyse tüm problemler görselle desteklenmiştir. Singapur'da şematik görseller yaygınken, Türkiye ve ABD kitaplarında figüratif ve açıklayıcı görseller yaygındır. Bu farklılıklar, ülkelerin matematik eğitim yaklaşımlarını ve öğrencilerin problem çözme becerilerini etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the number and characteristics of arithmetic word problems in mathematics textbooks from the United States, Singapore, and Türkiye. The analysis was conducted based on five key elements: (1) the number of problems, (2) semantic-mathematical structure, (3) level of complexity, (4) real-life contexts, and (5) the number and types of visuals. In all three countries, problems with an“unknown result”structure are common. However, more complex structures, such as“unknown start”and“unknown part,”are rarely used. The variety of structures is greater in U.S. and Singaporean textbooks, while it is limited in Turkish textbooks. In terms of complexity, low-level problems dominate in the textbooks of the United States and Türkiye. In Singaporean textbooks, however, the distribution of complexity levels is more balanced. Although real-life contexts are frequently used in all three countries, themes related to science, technology, nature, and the environment are rarely included. Regarding the use of visuals, many problems in U.S. and Singaporean textbooks are presented without visuals. In contrast, almost all problems in Turkish textbooks are supported with visuals. While schematic visuals are common in Singaporean textbooks, figurative and explanatory visuals are more prevalent in textbooks from Türkiye and the United States. These differences may influence each country's approach to mathematics education and students' problem-solving skills.