Rüya kavramı çerçevesinde Hakan Bıçakçı romanları
Hakan Bıçakçı novels in the framework of the concept of dream
- Tez No: 718988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARİF ERZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada yazar Hakan Bıçakcı'nın romanları rüya çerçevesinde incelenmiştir. Öncesinde rüya kavramının dünyadaki ve Türk edebiyatındaki yerine dikkat çekilmiş, önemli yazarların eserlerine değinilmiştir. Devamında romanlar, rüya kavramı merkeze alınarak hem yapı olarak hem de içerik olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak yazarın roman kahramanlarını, özellikle onların rüyalarını kullanarak ele aldığı ve onları bu yolla tanıttığı, bilinçaltına vurgu yaparak rüyaların bilinçaltına giden yol olduğunu gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the novels of the writer Hakan Bıçakcı were examined within the framework of dreams. Before, attention was drawn to the place of the concept of dream in the world and in Turkish literature, and the works of important writers were mentioned. In the continuation, the novels were handled both in terms of structure and content, taking the concept of dream into the center. As a result, it has been determined that the author deals with the heroes of the novel, especially using their dreams, and introduces them in this way, emphasizing the subconscious and showing that dreams are the way to the subconscious.