Yoksullukla mücadelede osyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının rolü: Kastamonu ili örneği
The role of Social assistance and Solidarity Foundations in fight against poverty: The case of Kastamonu province
- Tez No: 719037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde kişiler ya da ailelerin hayatlarını devam ettirmek için ihtiyaç duydukları temel gereksinimlere erişememesi halini ifade eden yoksulluk sadece kişileri değil aynı zamanda içinde bulunduğu toplumu da doğrudan etkilemektedir. Yoksulluğun temelinde yatan ekonomik sorunlar başta olmak üzere siyasal, coğrafi, demografik ve sosyal sorunlarda bu durumu tetiklemektedir. Yoksulluk globalleşen dünyada ülke sınırlarını aşarak küresel bir sorun haline gelmiştir. Bu denli önemli ve kapsamlı bir sorunun çözümü için ise yoksulluğun merkezi konumundaki ekonomik sorunlar ile birlikte bu problemi etkileyen faktörleri ortadan kaldıracak kalıcı sosyal politika ve uygulamalar büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, yoksullukla ile mücadelede muhtaç bireylere ulaşmada en yakın kurum olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının yardım faaliyetleri Kastamonu İli özelinde incelenmiştir. Kastamonu ili, Orta Karadeniz bölgesi ile Batı Karadeniz bölgesi arasında geçiş konumunda olması, ilçe sayısının fazla olması, yaşlı nüfusun fazla olması, göç alma-verme hızının yüksek olması vb. coğrafi ve demografik sebeplerle seçilmiştir. Çalışmanın kapsamını Kastamonu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 2012-2021 yılları arasında verilen yardım faaliyetleri oluşturmaktadır. Doküman incelemesi esasına dayanan bu çalışmada 2012-2021 yılları arasında verilen sosyal yardımların içeriği, dağılımı ve yıllara göre değişimi, cari ve reel fiyat düzeyinde değerlendirilmiştir. Kastamonu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan yardım sayısının ve kapsamının artması, yoksul bireylerin sosyal hayata tutunmaları için önemli olduğu görülmektedir. Buna karşın“yaşlılık aylığı”hariç verilen yardım miktarlarının reel fiyatlar seviyesindeki değerlendirmelerinde önceki yıllara göre azaldığı görülmektedir. Bu durumun ortadan kalkması, yapılan yardımların daha etkin kullanılabilmesi için her yıl enflasyon ve alım gücü dikkate alınarak yardım miktarlarının revize edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, poverty, which refers to the inability of individuals or families to reach the basic needs they need to continue their lives, directly affects people and the society they live in. This situation is triggered by political, geographical, demographic, and social problems, especially poverty's economic issues. Poverty has become a global problem by crossing the country's borders in the globalizing world. To solve such an important and comprehensive problem, permanent social policies and practices that will eliminate the economic problems at the center of poverty and the factors affecting this problem are of great importance. In this study, the aid activities of the Social Assistance and Solidarity Foundations, which are the closest institutions in reaching the needy individuals in the fight against poverty, were examined in Kastamonu Province. Kastamonu province is in a transitional position between the Central Black Sea region and the West Black Sea region which has a high number of counties, an elderly population, and the rate of immigration. That's why Kastamonu is selected for geographical and demographic reasons. The scope of the study consists of the aid activities given by Kastamonu Social Assistance and Solidarity Foundation between 2012-2021. Based on document analysis, this study evaluated the content, distribution, and change over the years of social assistance given between 2012-2021 at the current and accurate price level. It is seen that the increase in the number and scope of aid provided by Kastamonu Social Assistance and Solidarity Foundation is important for poor individuals to hold on to social life. On the other hand, it is seen that the amount of aid provided, excluding the“Old Age Pension,”has decreased compared to previous years in the evaluations at the level of accurate prices. In order to use the aid more effectively, the amount of aid should be revised every year, taking into account inflation and purchasing power.