Sporun sosyal onay ihtiyacı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sports on social approval need
  1. Tez No: 719119
  2. Yazar: ÖMER ÇAĞRIL KUTBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL KARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporun bireylerin sosyal onay alma ihtiyacı üzerindeki etkisini belirleyerek spor ile sosyal onay alma ihtiyacı arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırmanın çalışma örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz ve bahar dönemi Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde öğrenim görmekte olan 431 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada amaçsal örnekleme modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında üniversite öğrencilerinin sosyo-demografik özelliklerini belirleyebilmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve katılımcıların sosyal onay alma ihtiyaç düzeylerini belirlemek için de Karaşar ve Öğülmüş (2016) tarafından geliştirilen“Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde düzenli olarak spor yapmayan üniversite öğrencilerinin, düzenli olarak spor yapan üniversite öğrencilerine göre sosyal onay ihtiyacı düzeylerinin daha yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Spor yapan katılımcıların Sosyal Onay İhtiyacı ölçeğinin“başkalarının yargılarına duyarlılık”ve“sosyal geri çekilme”alt boyutlarından elde ettikleri puanlar cinsiyet değişkenine göre karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmamıştır (p>0.016). Ölçeğin“olumlu izlenim bırakma”alt boyutunda ise kadın katılımcılar lehine anlamlı farklılığa rastlanmıştır (p0.016).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of sports on individuals' social approval need and to identify the relationship between sport and social approval need them. The study sample of the research consists of 431 university students studying at Bolu Abant İzzet Baysal University in the fall and spring semesters of the 2020-2021 academic year. Purposive sampling model was used in the research. In order to determine the sociodemographic characteristics of university students, a personal information form prepared by the researcher and to identify subjects' social approval need level the“Need for Social Approval Scale”(NSAS) developed by Karaşar and Öğülmüş (2016) were used in data collection. When the research findings were examined, it was determined that university students who do not regularly do sports have a higher level of need for social approval than university students who do sports regularly. When the scores, obtained from“sensitivity to the judgments of others”and“social withdrawal”sub-dimensions of the NSAS, compared according to gender of the participants who do sports regularly, no statistically significant difference was found (p>0.016). A significant difference was found in favor of female participants in the“leaving a positive impression”sub-dimension of the scale (p0.016).