Elli yaş ve üzeri HIV ile yaşayan bireylerde kemik metabolizmasının ve sarkopeninin değerlendirilmesi
Evaluation of bone metabolism and sarcopenia in individuals aged 50 and over living with HIV
- Tez No: 719297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGÜL METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaçlar: Bu çalışma ile 50 yaş ve üstü HIV ile yaşayan bireylerde osteoporoz, vertebra kırığı ve sarkopeni prevalansının belirlenmesi, risk faktörlerinin ortaya konulması, kemik döngü belirteçleri ile kemik metabolizmasındaki değişimin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tez çalışmasına, Mayıs 2021 ve Ekim 2021 tarihleri arasında polikliniğimizde takipte olan 50 yaş ve üstü 94 HIV ile yaşayan birey dahil edildi. Hastaların demografik, klinik, laboratuvar verileri, ilaç kullanım bilgileri ve DEXA sonuçları dosya kayıtlarından incelendi. KMD düşük hastalara vertebral kırık taraması için vertebral grafiler çekildi. Hastaların FRAX skorları hesaplandı. Sarkopeni testleri yapıldı. Hastalardan periferik kan örnekleri alınarak serumları ayrıldı. Ayrılan serum örneklerinden D vitamini, parathormon, C-terminal telopeptit ve osteokalsin çalışıldı. Bulgular: Çalışmamızda 50 yaş ve üstü HIV ile yaşayan erkek bireylerde osteopeni, osteoporoz ve normal KMD prevalansı sırasıyla %55,7, %13,9, %30,4 bulundu. Düşük KMD ile düşük VKİ, uzun HIV tanı süresi, yüksek ART kullanım oranı ve uzun TDF+PI gün sayısı arasında ilişki gösterildi. Elli yaş ve üzerinde HIV ile yaşayan bireylerde sarkopeni prevalansı ise %40 bulundu (%8,9 kesin sarkopeni, %31,1 olası sarkopeni). Çalışmamızda erkek grubunda sarkopenik olan hastalarda 10 yıllık majör osteoporotik kırık ve kalça kırığı riski sarkopenik olmayan gruba göre anlamlı olarak yüksekti. Sonuç: Elli yaş ve üstü HIV ile yaşayan bireylerde osteoporoz prevalansının genel popülasyona göre 2 kat yüksek olabileceği gözlenirken sarkopeni prevalansınında genel popülasyona göre yüksek olabileceği belirlendi. Sarkopeni ve osteoporoz düşme, kırık, sakatlık, hastaneye yatış ve mortalite ile ilişkili olduğundan olumsuz sonuçları önlemek için 50 yaş ve üstü HIV ile yaşayan bireylerde KMD ve sarkopeni taraması faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the prevalence of osteoporosis, vertebral fracture and sarcopenia, to reveal the risk factors, to determine the changes in bone turnover markers and bone metabolism in individuals aged 50 years and older living with HIV. Materials and Methods: In the thesis study, 94 individuals aged 50 and over, who were followed up in our clinic between May 2021 and October 2021, living with HIV were included. Demographic, clinical, laboratory data, drug history, DEXA results of the patients were analyzed from the file records. Vertebral radiographs were taken to screen for vertebral fractures in patients with low BMD. FRAX scores of the patients were calculated. Sarcopenia tests were done. Peripheral blood samples were taken from the patients and their serums were separated. Vitamin D, parathormone, C-terminal telopeptide and osteocalcin were studied from the separated serum samples. Results: In our study, the prevalence of osteopenia, osteoporosis and normal BMD was found 55.7%, 13.9% and 30.4%, respectively, in male individuals aged 50 years and older living with HIV. A relationship is demonstrated between low BMD and low BMI, long HIV diagnosis time, high ART use rate, and long TDF+PI days. The prevalence of sarcopenia in individuals aged 50 and over living with HIV was 40% (8.9% definite sarcopenia, 31.1% probable sarcopenia). In our study, the 10-year risk of major osteoporotic fracture and hip fracture in sarcopenic patients in the male group was significantly higher than the non-sarcopenic group. Conclusion: It is observed that the prevalence of osteoporosis in individuals aged 50 and over living with HIV could be twice as high than the general population, while the prevalence of sarcopenia may be higher than the general population. Since sarcopenia and osteoporosis are associated with falls, fractures, disability, hospitalization, and mortality, screening for BMD and sarcopenia may be beneficial in HIV-infected individuals aged 50 and over to prevent adverse outcomes.