Tedavi naiv HIV ile yaşayan bireylerde kemik mineral yoğunluğunda azalmaya sebep olan faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors leading to decreased bone mineral density in treatment-naive patients living with hiv
- Tez No: 845209
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET ALTUNSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Çalışmamızda tedavi naiv HIV ile yaşayan bireylerde kemik mineral yoğunluğunun (KMY) tespiti ve KMY'de azalmaya sebep olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kliniğimizde takipli olan, Ocak 2015-Mart 2023 tarihleri arasında HIV tanısı almış, tedavi öncesi döneme ait dual enerji X-ray absorbsiyometri (DXA) sonucu bulunan, daha önce osteopeni/osteoporoz tanısı ve frajilite kırığı öyküsü olmayan, 18 yaş üzeri 180 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. HIV ile enfekte bireylerin tanı anında tespit edilen HIV RNA düzeyleri, CD4+T lenfosit sayısı, CD4/CD8+T lenfosit oranı, kan; kalsiyum, fosfor, parathormon, D vitamini düzeyi, glomerüler filtrasyon hızı (GFH), sigara, alkol, madde kullanım öyküsü, günlük kalsiyum alımı ve fiziksel aktivite düzeyleri değerlendirilmiştir. Femur boynu ve lomber vertebra (L1-L4) KMY değerlendirmesi DXA ile yapılmıştır. Premenopozal kadınlar ve 50 yaş altı erkekler Z skoru ile, 50 yaş ve üzeri erkekler T skoru ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda femur boynu KMY'sinde azalma olan 7(%3,9) hasta, lomber vertebra KMY'sinde azalma olan 30(%16,7) hasta saptanmış olup; T skoru ve/veya Z skoruna göre toplam 33(%18,3) hastada KMY'de azalma tespit edilmiştir. Lomber vertebrada KMY azalması ile ileri yaş, CD4+T lenfosit sayısında azalma, GFH'de azalma, düşük düzeyde fiziksel aktivite ve önerilenin altında günlük kalsiyum alımı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır(p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aims to determine the bone mineral density (BMD) in treatment-naive HIV individuals then investigate the factors which causing the decrease in BMD. Material and Methods: 180 patients aged 18 years and older, who were diagnosed with HIV between January 2015 and March 2023, had a DXA result for the pre-treatment period, had no previous diagnosis of osteopenia/osteoporosis and no history of fragility fracture, were included in our study. At the time of HIV diagnosis, HIV RNA levels, CD4+T lymphocyte count, CD4/CD8+T lymphocyte ratio, blood calcium, phosphorus, parathormone, vitamin D level, glomerular filtration rate (GFR), smoking, alcohol, substance use, daily calcium intake, and physical activity levels were assessed. Femoral neck and lumbar (L1-L4) BMD evaluations were performed with DXA. Pre-menopausal women and men under 50 years of age were evaluated with Z scores, while men over 50 years of age were evaluated with T scores. Results: In our study, 7 (3.9%) patients with decreased femoral neck BMD and 30 (16.7%) patients with decreased lumbar BMD were detected, and a total of 33 (18.3%) patients had decreased BMD according to T score and/or Z score. A significant relationship was found between lumbar vertebral BMD decrease and old age, decreased CD4+T lymphocyte count, decreased GFR, low level of physical activity, and daily calcium intake below the recommended level (p0.05).