Çevrimiçi derslerde dijital aylaklık ve iletişim koşulları
Digital loafing and communication circumstances in online courses
- Tez No: 719319
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATAİZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, ders sırasında eğitmen-öğrenci iletişiminin etkililiğini azaltabilecek en önemli unsurlardan biri olan dijital aylaklık davranışı ve çevrimiçi derslerde bu davranışa neden olabilecek iletişim koşulları ile ilgili bilgi toplamaktır. Çalışmada genel tarama modellerinden tekil tarama ve ilişkisel tarama modelleri kullanılmıştır. Ölçme aracındaki sorular, McCoy'un (2020, 2021) çalışmalarında kullandığı iki ölçme aracından uyarlanarak oluşturulmuştur. Elde edilen ilk taslağa araştırmacı tarafından eklenen sorular ile ölçme aracı 30 soruluk son halini almıştır. 183 katılımcıdan elde edilen veriler, Öğrenci İlgilenimi Kuramı bağlamında yorumlanmıştır. Toplanan verilerin analiz edilmesi için t-testi, korelasyon, çapraz tablolama ve frekans analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin çevrimiçi derslerde yaygın bir şekilde dijital aylaklık yaptıkları ve bu davranışın dikkatleri üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğunu düşündükleri gözlemlenmiştir. Öğrencilerin dijital aylaklık davranışı gerçekleştirme sebeplerinde sıkılma hissinin öne çıktığı görülmektedir. Öğrenciler derslere çoğunlukla bilgisayarlarından katılmakta; dijital aylaklık davranışını ise daha çok cep telefonlarından gerçekleştirmektedirler. Öğrencilerin büyük bir kısmının iletişim ortamlarının zorunlu olarak kullanılmasına karşı olduğu görülmektedir. Kadın ve erkek öğrencilerin dijital aylaklık yapma sıklığı arasında anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Dikkat dağınıklığı ve dijital aylaklık düzeyi arasında orta düzeyde ve pozitif bir korelasyon olduğu belirlenirken, derse uzanarak katılmanın dijital aylaklık davranışı ile ilişkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to gather information about digital loafing, which is one of the most important factors influencing the effectiveness of student-teacher communication, and the circumstances that might cause this behavior in online courses. Single and correlational models of the general survey models were used in this study. The survey was created by adapting two surveys by McCoy (2020, 2021). With the questions added to the first draft by the researcher, the survey took its final form of 30 questions. The data collected from 183 students were construed in the context of the Student Involvement Theory. For the analysis of the data, t-test, correlation, cross tab and frequency analysis were used. The results indicate that students commonly perform digital loafing during online courses and believe that it harms their focus. Boredom was the prominent reason for digital loafing. Students most commonly attended online courses from their computers and performed digital loafing through their smartphones. Most of them were opposed to making the usage of communication media mandatory. There wasn't a significant difference between females and males regarding the frequency of digital loafing. Distraction and digital loafing levels showed a medium-level positive correlation. Also, attending courses in a laying position is linked to digital loafing.