The discourses of political leaders towards Syrian refugees in Lebanon and implications for domestic politics
Lübnan'daki siyasi liderlerin Suriyeli mültecilere yönelik söylemleri ve iç siyasete yansımaları
  1. Tez No: 719335
  2. Yazar: DERYA DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA BENLİ ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Suriye'de uzun süredir devam etmekte olan ihtilafın trajik sonuçlarından bir tanesi de başta komşu ülkeler olmak üzere uluslararası toplumu bir bütün olarak etkileyen mülteci krizidir. Yüzölçümü bakımından oldukça ufak ve karmaşık bir siyasi sisteme sahip olan Lübnan, Suriye'ye komşu olmasıyla kişi başına düşen en fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumundadır. Lübnan, kırılgan ekonomik, sosyal ve politik yapısıyla çok sayıda mültecinin gelişinden olumsuz anlamda büyük ölçüde etkilenmiştir. Sonuç olarak, mülteci krizi Lübnan siyasi gündeminin önemli konularından biri haline gelmiştir. 2005 yılında, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin suikast sonucunda öldürülmesinden sonra Lübnan siyasi ortamına“8 Mart İttifakı”ve“14 Mart İttifakı”olarak bilinen iki blok egemen olmuştur ve Lübnan siyasetinin geleceğini şekillendirmede önemli bir rol oynamıştır. Bu iki blok, esas olarak Lübnan'da yaklaşık otuz yıldır askeri varlığını sürdüren Suriye rejiminin destekçileri (8 Mart) ve muhalifleri (14 Mart) olarak bölünmüştür. Bu tez, bahsekonu bloklar arasında zamanla geçişler ve dağılmalar olmasına rağmen, Lübnan'da var olan bu kutuplaşmanın Suriye mülteci akını ile tekrar görünür hale geldiğini iddia etmektedir. Bu tezde, Suriyeli mültecilerle ilgili olarak iki blok arasındaki farklılıkları göstermek ve açıklamak amacıyla önde gelen dört siyasi liderin söylemleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A tragic result of the prolonged conflict in Syria has been the refugee crisis that affected the international community in general, and the countries sharing borders with Syria in particular. Lebanon, a neighboring state to Syria, with a small territory and complex political system, has hosted the highest number of Syrian refugees per capita. Maintaining a fragile economic, social and political structure, Lebanon is greatly impacted by the arrival of a substantial number of refugees. Consequently, the refugee crisis has become one of the key topics in Lebanese political agenda. After the assassination of Rafiq Hariri, the former Lebanese Prime Minister in 2005, the Lebanese political landscape came to be dominated by two blocs respectively known as the“March 8 Alliance”and the“March 14 Alliance”. The two blocs were defined with respect to the support (March 8) or opposition (March 14) they expressed towards the Syrian regime's presence in Lebanon, which maintained a military presence in the country for almost three decades. This thesis argues that, despite the cracks in and transitivity among these blocs, this polarized structure was revived with the influx of Syrian refugees to Lebanon. In this context the discourse of four leading political figures from both blocs are analyzed, in an attempt to trace the differences between the two blocs with respect to Syrian refugees.