'Our life has changed so much': Researching Covid-19 phenomenon with first grade children
'Hayatımız çok değişti': Covid-19 olgusunun birinci sınıf çocuklarıyla araştırılması
- Tez No: 719450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BERNA ERDİLLER YATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma çocukların COVID-19 pandemisiyle ilgili deneyimlerini anlamayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda çocukla araştırma yöntemi kullanılarak, çocukların yetkinliklerini öne çıkarıp, en az yetişkin müdahalesi ile seslerini duyurmaları için aracı olma hedeflenmiştir. Çocuklar, araştırmacı ile ortak şekilde çalışarak araştırma sorularına ve kullanılacak yöntemlere karar vermişlerdir. Araştırma, Türkiye'nin İstanbul ilinde, özel bir ilkokulda birinci sınıfta öğrenim gören 14 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma fenomenolojik (olgu bilim) örnek olay incelemesi olarak tasarlanmıştır. Fenomenoloji çalışmaları bireylerin deneyimlerini onların gözünden aktarmayı hedeflediğinden, veriler çocukların çizimleri, çektikleri fotoğraflar, bireysel görüşmeler ve grup görüşmelerinden oluşmaktadır. Veriler tematik içerik analiz ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda çocukların COVID-19 fenomeni hakkında bildikleri, pandeminin kendi ve başkalarının hayatlarına etkisi, online ve yüz yüze eğitim deneyimleri, evde kaldıkları sürede dayanıklılıklarını arttıran unsurlar ve otoritelerden beklentileri hakkında çeşitli bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to investigate children's experiences with the COVID-19 pandemic. It is also aimed to be an intermediary for children to underline their competencies and make their voices heard with minimal adult interference by using the research with children method. Fourteen first-grade students in a private primary school in Istanbul, Turkey directed the study by working as co-researchers. The study is designed as a phenomenological case study. Since phenomenology studies aim to convey the experiences of individuals through their perspectives, the data consists of children's drawings, photographs, and individual and group interviews. The data is analyzed through thematic content analysis. As a result of the research, various findings are obtained about what children know about the COVID-19 phenomenon, the impact of the pandemic on their own and others' lives, their online and face-to-face education experiences, the factors that increase their resilience while staying at home, and their expectations from the authorities.