Hemiplejik serebral palsili çocuklarda botulinum toksin uygulamasının somatosensoriyel bozukluk ve postural kontrol üzerine etkileri
Effects of botulinum toxin injection on somatosensory impairment and postural control in children with hemiplegic cerebral palsy
- Tez No: 719797
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME EVRİM KARADAĞ SAYGI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Toplum içi bağımsız ambule hemiplejik serebral palsi (SP) tanılı çocuklarda ayak bileği plantar fleksör kaslarına uygulanan botulinum nörotoksin-A (BoNT-A) enjeksiyonunun ayak taktil duyusu ile statik ve dinamik hareketlerde postural stabilite üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 5-13 yaş arası, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) seviyesi 1 ve 2 olan, 19 hemiplejik SP tanılı hasta ile yaş ve vücut kitle indeksi (VKİ) benzer 19 sağlıklı çocuk dahil edildi. Hemiplejik SP'li hastaların gastroknemius kasına BoNT-A enjeksiyonu uygulandı, ardından 4 hafta boyunca fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR) programına alındı. Tedavi öncesi, tedavi sonrası 4. ve 12. hafta kontrollerinde ayak plantar yüzünden hafif dokunma-basınç ve 2 nokta ayrımı duyusu sırasıyla Semmes-Weinstein monofilamentleri ve diskriminatör ile; statik ve dinamik postural kontrolün kantitatif değerlendirmesi Balance Master denge cihazı ile, selektif motor kontrol alt ekstremite selektif kontrol değerlendirme skalası (SCALE) ile, fonksiyonel mobilite zamanlı kalk ve yürü testi (ZKYT) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of botulinum neurotoxin-A (BoNT-A) injection administered to the plantar flexor muscles on foot tactile sensation and static and dynamic postural stability in children with independently ambulatory hemiplegic cerebral palsy (CP). Material and Method: Nineteen hemiplegic CP patients aged 5 to 13 years, Gross Motor Function Classification System (GMFCS) level 1 and 2 and 19 age matched healty children were included in the study. Botulinum neurotoxin-A (BoNT-A) injection was applied to the gastrocnemius muscle of patients with hemiplegic CP, after which the children were included in the physical therapy (PT) program for 4 weeks. Light touch-pressure and two-point discrimination were assessed on the plantar side of the foot with Semmes-Weinstein monofilaments and a discriminator, respectively. Quantitative evaluation of static and dynamic postural control, selective motor control and functional mobility was assessed by using computerized Balance Master device, lower extremity selective control evaluation scale (SCALE) and timed up and go test (TUG), respectively. All assessments were performed at the baseline and posttreatment weeks 4 and 12.