Depresyon belirtileri yüksek olan katılımcılarda çocukluk çağı travması ile kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkide kişilerarası duygu düzenlemenin aracı rolü
The mediating role of interpersonal emotion regulation between self harm and childhood trauma in respondents with depressive symptoms
  1. Tez No: 719798
  2. Yazar: İDİL ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada, depresyon belirtileri yüksek olan katılımcılarda çocukluk çağı travması ile kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişkide kişilerarası duygu düzenlemenin aracı rolü incelenmiştir. Araştırmaya yaşları 17 ile 38 arasında değişen üniversite öğrencisi 602 kişi katılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği ve Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri uygulanmıştır. Beck Depresyon Envanterinden 17 ve üzerinde puan alan 135 kişiyle çocukluk çağı travması ve kendine zarar verme arasındaki ilişkide kişilerarası duygu düzenlemenin aracı rolü incelenmiştir. Bulgulara göre, cinsiyet, yaş ve kendine zarar verme öyküsü bakımından depresyon, çocukluk çağı travması ve kişilerarası duygu düzenleme puanlarında anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Kendine zarar verme öyküsü bulunan katılımcılarda, depresyon ve çocukluk çağı travması puanları anlamlı düzeyde yüksek ve kişilerarası duygu düzenleme puanları ise anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Ayrıca, katılımcıların kendine zarar verme davranışı, çocukluk çağı travmaları ve kişilerarası duygu düzenleme düzeyleri tarafından anlamlı düzeyde yordandığı sonucu elde edilmiştir. Araştırma bulguları ilgili literatür eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of interpersonal emotion regulation in the relationship between childhood trauma and self-harming behavior in participants with high depression symptoms was investigated. 602 university students aged between 17 and 38 participated in the study. Sociodemographic Information Form, Beck Depression Inventory, Childhood Trauma Questionnaire, Interpersonal Emotion Regulation Scale and Inventory of Statements About Self-injury were administered to the participants. The mediating role of interpersonal emotion regulation in the relationship between childhood trauma and self-harm was investigated with 135 individuals with scores 17 and above on the Beck Depression Inventory. According to the findings, there were significant differences in depression, childhood trauma and interpersonal emotion regulation scores in terms of gender, age and self-harm history. Depression and childhood trauma scores were significantly higher and interpersonal emotion regulation scores were significantly lower in participants with a history of self-harm. In addition, it was concluded that participants' self-harming behavior was significantly predicted by childhood traumas and interpersonal emotion regulation levels. The research findings were discussed in the light of the relevant literature.