Psychosexual development in Edward Bond's The Children, Early Morning and Narrow Road to the Deep North
Edward Bond'un The Children, Early Morning ve Narrow Road to the Deep North oyunlarında psikoseksüel gelişim
  1. Tez No: 720258
  2. Yazar: AYŞEGÜL KOCAÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
​Toplum tarihinde meydana gelen pek çok ekonomik, sosyal ve politik olaylar vardır, fakat Birinci Dünya Savaşı'nın yıkıcı etkileri geçmeden patlak veren İkinci Dünya Savaşı, insanlık tarihini derinden yaralamıştır. Henüz gördükleri şiddet dolu ortamların yarattığı yaraları saramayan insanlar, psikolojik olarak bir kez daha yıkıma uğramıştır. Bu toplumda yetişen bireyler de insanların, özellikle ebeveynlerin sorumluluğundadır. 1950'den sonra hayli önem kazanan birey yetiştirme ve yetiştirirken dikkat edilmesi gereken hususlar, Sigmund Freud tarafından aydınlatılmıştır. Psikanaliz teorisinin içerisinde yer almakta olan Psikoseksüel Gelişim evreleri bireyin gelişimi için ebeveynlere ve topluma bir kılavuz olmuştur. Bu doğrultuda topluma ayna tutmak isteyen bir diğer isim de Edward Bond olmuştur. Yazdığı sayısız tiyatro oyunları ile toplumun sorunlarını dile getirerek hem var olan düzene çözüm bulmak hem de gelecek nesillerin topluma yararlı bireyler olmaları için sahnelerinde şiddet ve çocukları çokça işlemiştir. Şiddet üzerine yazmaktan kaçınmanın ahlaksızlık olduğunu dile getiren Bond, Narrow Road to the Deep North (1968), The Children (2000) ve Early Morning (1968) adlı oyunlarında şiddeti ve şiddet dolu bir ortamda yetişen çocukların yaşadıkları sorunları ele almıştır. Bu çalışmanın amacı Bond'un ismi geçen üç oyununda yer alan genç ve çocuk karakterlerin yaşadıkları toplumun, ailenin ve ebeveynlerin gelişim evrelerinde ve sonrasında ne gibi sorunlara yol açtığı ve açacağı hususunu Freud'un“Psikoseksüel Gelişim Teorisi”doğrultusunda incelemektir.
Özet (Çeviri)
The world has witnessed various economic, social, and political problems throughout history. However, the Second World War, which broke out before the disastrous repercussions of the First World War, left a lasting mark on humanity. People could not overcome the psychological disorders that stemmed from the disastrous effects of the war. Individuals growing up under these conditions surely need parental guidance to find the correct path when they reach puberty. In parallel to this, Freud emphasises the importance of parental protection and supervision. Psychosexual developmental stages, which are part of“Psychoanalysis”, have served as a guide for parents to raise well-behaved children. In this respect, Edward Bond cleverly deals with the social problems in his plays. He touches upon the theme of violence and victimised children by exposing social issues to present solutions to the existing order for the sake of constructing a mentally healthy generation. Bond additionally believes that literary figures should shed light on the violence that people are exposed to in their early ages. For this purpose, he evidently challenges the problems that the society preferred to keep their ears deaf and eyes blind in his Narrow Road to the Deep North (1968), The Children (2000), and Early Morning (1968). In other words, the purpose of this thesis is to show how Edward Bond successfully reveals the psychological problems of the younger generation by focusing on their main underlying reasons under the light of Freud's Psychosexual Development Theory in his selected plays.