Kadın güreşçilerde core antrenman programının çabukluk çeviklik ve ivmelenme performansı üzerine etkisinin incelenmesi
Core training for female wrestlers quickness, agility andeffect on acceleration performance investigation
  1. Tez No: 720752
  2. Yazar: SALİH İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın amacı kadın güreşçilerde 8 haftalık core antrenman programının çabukluk, çeviklik ve ivmelenme üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya yaşları 18 ile 20 arasında değişen 10 deney ve 10 kontrol grubu olmak üzere toplam 20 gönüllü kadın katıldı. Çalışmaya katılan katılımcılar herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan bireylerden seçildi. Çalışmada deney grubu 8 hafta boyunca güreş antrenmanlarına ek olarak haftada 3 gün olmak üzere core antrenman programına tabii tutuldu. Kontrol grubu ise sadece standart güreş antrenmanlarına devam etti. Antrenman öncesi ve sonrasında alınan ön test ve son test değerleri SPSS programda analiz edilerek değerlendirildi. Çalışma sonunda elde edilen değerlendirme sonucunda 8 hafta boyunca core egzersizine tabii tutulan deney grubunun çabukluk, çeviklik ve ivmelenme ön test ve son test değerlerinde istatiksel yönden anlamlı gelişimler gözlemlendi. Standart güreş antrenmanı yapan kontrol grubunda ise anlamlı olmayan çok küçük değişimler saptandı. Sonuç olarak sporcuların kendi standart antrenmanlarının yanında uygulayacağı core antrenman programlanın sportif performanslarına etki eden motor becerilerde gelişimler sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of 8-week core training program on speed, agility and acceleration in male wrestlers. A total of 40 male volunteers, 20 in the experimental group and 20 in the control group, aged between 18 and 20 participated in the study. Participants in the study were selected from individuals without any chronic disease. In the study, the experimental group was subjected to a core training program, 3 days a week, in addition to wrestling training for 8 weeks. The control group continued only standard wrestling training. The pre-test and post-test values taken before and after the training were analyzed and evaluated in the SPSS program. As a result of the evaluation obtained at the end of the study, statistically significant improvements were observed in the quickness, agility and acceleration pretest and post-test values of the experimental group, which was subjected to core exercise for 8 weeks. On the other hand, in the control group that performed standard wrestling training, very small changes were detected that were not significant. As a result, it is thought that the core training programs that the athletes will apply in addition to their own standard training provide improvements in motor skills that affect their sportive performance.