Corporate leverage, monopolization, zombification: An analysis of the U.S. nonfinancial corporate sector
Kurumsal şirket kaldıraç oranları, tekelleşme, zombifikasyon: ABD finansal olmayan kurumsal sektörünün bir analizi
  1. Tez No: 720801
  2. Yazar: BERKE SANCAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ORHANGAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ABD'deki finansal olmayan kurumsal şirketler COVID-19 pandemisinden daha önce rekor borç seviyelerine ve kaldıraç oranlarına ulaştı. Yakın tarihli bir dizi rapor, haber ve akademik çalışma, finansal olmayan kurumsal şirketlerin artan borçluluğuna kapsamlı bir ilgi göstermektedir ve kurumsal borçlardaki artışla ilgili endişeleri yansıtmaktadır. 1980'den 2019'a kadar olan, ABD'deki finans dışı kurumsal şirketlerin firma düzeyindeki verilerini kullanarak, büyük firmaların son on yılda yatırım seviyelerini artırmadan kaldıraç oranlarını hızla artırdığını buluyorum. Kaldıraç oranlarına ek olarak, var olan borcun çok büyük kısmının çok büyük firmalarda toplandığını, yüksek kârlılık ve düşük faiz oranlarının çok büyük şirketlere daha yüksek faiz karşılama oranları sağladığını da gösteriyorum. Ayrıca, kaldıraç oranlarının konsantrasyonun yüksek olduğu endüstrilerde, bilançosunda maddi olmayan varlıkların yoğun olduğu firmalarda daha yüksek olduğunu ve pazar payı ile borç seviyeleri arasında olası bir bağlantı olduğunu gösteriyorum. Daha küçük firmaların daha düşük kaldıraç oranlarına sahip olmalarına rağmen, düşük faiz karşılama oranlarının onların dikkate değer bir kısmını zombi veya ponzi şirketlere dönüştürdüğünü gösteriyorum.
Özet (Çeviri)
The U.S. non-financial corporations hit record debt levels and leverage ratios even before the COVID-19 pandemic. A recent series of reports, news articles and academic studies show widespread attention to the increasing indebtedness of the non-financial corporate sector and raise concerns about the increases in corporate debt. Using firm-level data from a sample of the U.S. non-financial corporations covering from 1980 to 2019, I find that large firms rapidly increased their leverage ratios without increasing the corresponding level of real investment in last decade. In addition to leverage, most of the outstanding debt is held by very large firms. High profitability and low interest rates allow them higher interest coverage ratios. I also show that leverage is higher in highly concentrated industries and intangible intensive firms, potentially indicating a link between market power and debt levels. Concurrently, although smaller firms face lower leverage ratios, they also have lower interest coverage ratios. A remarkable proportion of firms now become zombie or ponzi units.