Brezilya Federal Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti hükümetlerinin istikrar politikalarının siyasal kültür üzerinden karşılaştırılması
Comparison of stabilization policies of the governments of the Federal Republic of Brazil and the people's republic of China through political culture
  1. Tez No: 720802
  2. Yazar: BÜŞRA ERBİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İkinci Dünya Savaş'ının sonlarına doğru başlayan araştırmalardan biri olan Gabriel Abraham Almond ve Sidney Verba'nın ortaya koyduğu çalışma“The Civil Culture”ile hükümetlerin istikrarı formülize edilmeye çalışılmış, temel olarak toplumların en küçük yapı taşı olan birey ve bireyin davranışları temel alınmıştır. Siyasal sistemin bileşenleri tek başına hükümet ve toplumdan ibaret değildir. Değişik çıkar grupları, siyasal partiler, sivil toplum kuruluşları, dini ve etnik gruplar vs. siyasal süreçte etkin rol oynayarak toplumu besler ve siyasal sisteme olan inanca dolaylı yollardan etki eder. Hükümetlerde işleyiş ve istikrar sorununu ortaya çıkarmaya çalışan bu çalışma davranış kalıpları üzerinden beş ülkeye uygulanmış ve mülakata dayalı anket yoluyla kuvvetli bir sonuç ortaya çıkarmıştır. Dünya üzerinde ekonomi politik gelişmeleri ve sosyal politikalarıyla yer etmiş iki ülke olan Brezilya Federal Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti gibi farklı tarihsel dönemlerde iki farklı bölgedeki bu iki ülkenin başa gelmiş hükümetlerinin Brezilya'da halkın refahını arttırıcı sosyal politikalar uygulamasına rağmen hükümette siyasal kriz/ istikrar sorunu oluşurken, Çin Halk Cumhuriyeti'nde oluşturulan politikaların istenildiği gibi gitmemesi ve kötü sonuçlar doğurması parti hükümetinin istikrarını sarsmamıştır. Bu çalışmada yukarıda sözü geçen iki ülke üzerinde önce politik kültür tanımlanması yapılmaya çalışılacak daha sonra karşılaştırmalı siyasal sistemler üzerinden değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
With the study“The Civil Culture”by Gabriel Abraham Almond and Sidney Verba, one of the studies that started towards the end of the Second World War, the stability of governments was tried to be formulated, and the individual and the individual's behaviors, which are the smallest building blocks of societies, were taken as the basis. The components of the political system are not only government and society. Different interest groups, political parties, non-governmental organizations, religious and ethnic groups etc. It feeds the society by playing an active role in the political process and indirectly affects the belief in the political system. This study, which tries to reveal the problem of functioning and stability in governments, has been applied on five nations over behavioral patterns and has produced a strong result through interview-based questionnaires. The Federal Republic of Brazil and the People's Republic of China, two countries that have established themselves in the world with their economic political developments and social policies. Although the governments of these two countries in two different regions in different historical periods implemented social policies that increase the welfare of the people in Brazil, the political crisis / stability problem occurred to the government, while the policies created in the People's Republic of China did not go as desired and had bad results, and the stability of the party government did not shake. In this study, firstly, the definition of political culture will be tried to be made on the two countries mentioned above, and then it will be evaluated through comparative political systems.