Ağrı il merkezinde bulunan baz istasyonlarından yayılan elektrik alanın ölçülmesi
Measurement of electromagnetic field radiated from base stations in agri city center
- Tez No: 720833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU SENEMTAŞI ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle beraber elektronik cihazların ve özellikle cep telefonlarının kullanılmaya başlanması baz istasyonlarının artmasına ve bununla birlikte elektromanyetik alan kirliliğinin de riskli bir seviyeye ulaşmasına neden olmuştur. Elektromanyetik kirlilik oranlarının belirlenebilmesi için elektromanyetik alan ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada Ağrı il merkezindeki bulunan 19 baz istasyonun yaydığı elektromanyetik alanın ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, belirlenen noktalarda elektrik alan şiddeti (E), manyetik alan şiddeti (H) ve eşdeğer düzlem dalga güç yoğunluğu (S) ölçümleri yapılmıştır. Çalışmada anlık ve sürekli olarak geniş bir frekans aralığında ölçüm alabilen el tipi Aaronia Spectran Analyzer HF - 6085 marka spektrum analizörü kullanılmıştır. Baz istasyonlarına 5 m, 10 m ve 15 m' lik mesafelerde ve aynı gün içerisinde sabah 09:00-10:00, 12:00-13:00, öğleden sonra 15:00-16:00 ve 18:00-19:00 saatlerinde olmak üzere her bir baz istasyonu için üç farklı mesafe ve dört farklı saat diliminde12 farklı ölçüm yapılmıştır. Ölçümlerin manidar bir netice oluşturması için her bir ölçüm için en az altışar dakikalık süre ayarlanmıştır. Bu sonuçların (E, H ve S) ICNIRP'in (Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyon Korunma Komisyonu) belirlediği limit değerlerin altında çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the use of electronic devices and especially mobile phones has led to an increase in base stations, and with it, electromagnetic field pollution has reached a risky level. In order to determine the electromagnetic pollution rates, electromagnetic field measurements should be made. In this study, it was aimed to determine the EMF exposure levels created by 19 base stations in Ağrı City Center. For this purpose, electric field strength (E), magnetic field strength (H) and equivalent plane wave power density (S) measurements were made at the determined points. In the study, hand-held Aaronia Spectran Analyzer HF - 6085 brand spectrum analyzer device, which can measure instantaneously and continuously in a wide frequency range, was used. At 5 m, 10 m and 15 m distances to the base stations and on the same day, 09:00-10:00 in the morning, 12:00-13:00, 15:00-16:00 in the afternoon and 18:00-19: At 00 hours, 12 different measurements were made for each base station, three different distances and four different time zones. As recommended by national and international institutions, a minimum of six minutes was set for each measurement in order for the measurements to produce a meaningful result. It was observed that the values (E, H and S) obtained from the measurements were below the limit values determined by ICNIRP.