İndometazin ile indüklenen gastrik ülser modelinde ferulik asitin inflamasyon ve oksidatif stres üzerine etkisinin araştırılması
The gastroprotective effect of ferulic acid on indomethacin-induced gastric ulcer
  1. Tez No: 720917
  2. Yazar: ASİME ALEYNA ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI, DOÇ. DR. MELTEM KOLGAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Çalışmada indometazin ile indüklenen gastrik ülser modelinde ferulik asidin potansiyel koruyucu etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Gastrik ülser 24 saatlik açlığın ardından erkek Sprague-Dawley sıçanlarda subkutan indometazin (25 mg/kg) uygulaması ile indüklendi. Ülser indüksiyonundan 15 dakika sonra sıçanlar tween 80 veya ferulik asit (FA) (100, 250 ya da 500 mg/kg, intragastrik) ile tedavi edildi. İndometazin uygulamasından dört saat sonra sıçanlara ötenazi uygulandı ve mide örnekleri makroskobik ve mikroskobik olarak incelenerek skorlandı. Mide dokusunda miyeloperoksidaz (MPO), malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT); Tümör Nekroz Faktör-α (TNF-α), İnterlökin (IL)-1β, IL-6 ve Nükleer Faktör kappaB-p65 (NF-κB-p65) seviyeleri ölçüldü. Bulgular: Ülser grubunda makroskopik ve mikroskopik olarak belirgin hasar, MPO, MDA, TNF-α, IL-1, IL-6 NF-κB p65 seviyelerinde önemli artış saptanırken endojen antioksidanlar olan SOD, CAT ve GSH seviyeleri daha düşük belirlendi. FA tedavileri gastrik dokudaki hasarda makroskopik ve mikroskopik skorda belirgin bir azalma sağladı. Ayrıca FA tedavilerinin gastrik dokuda MDA, MPO, TNF-α, IL-1, IL-6, NFκB p65 seviyelerinde belirgin bir azalma ile inflamasyonu baskıladığı, SOD, CAT ve GSH seviyelerinin artışı ile oksidatif stresi önlediği görüldü. En etkili dozun 250 mg/kg FA olduğu belirlendi. Tartışma: Sıçanlarda FA'nın antioksidan ve antiinflamatuvar mekanizmalar yoluyla indometazinle oluşturulmuş gastrik ülsere karşı gastroprotektif etkileri ilk defa bu çalışmayla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aimed to investigate the potential protective effect of ferulic acid on indomethacin-induced gastric ulcer in rats. Method: After 24-h starvation, the ulcer was induced in male Sprague-Dawley rats by subcutaneous indomethacin (25 mg/kg) injection. Fifteen minutes after ulcer induction, rats were treated with either tween 80 or ferulic acid (FA) (100, 250, or 500 mg/kg, intragastrically). At the fourth hour, rats were euthanized and their gastric samples were scored macroscopically and microscopically and analyzed for myeloperoxidase (MPO), malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), Tumor Necrosis Factor (TNF)-α, Interleukin (IL)- 1β, Interleukin 6 (IL-6), and Nuclear Factor kappa-B-p65 (NF-κB-p65) levels. Results: Indomethacin administration increased the macroscopic and microscopic scores; increased MPO, MDA, TNF-α, IL-1B, IL-6 and NF-kB p65 levels but decreased SOD, CAT and GSH content. Treatment with FA markedly improved the gastric injury macroscopically, microscopically, and biochemically due to decreased gastric MPO, MDA, TNF-α, IL-1, IL-6, and NF-kB p65 levels increased SOD, CAT, and GSH levels. 250 mg/kg FA was determined as the most effective dose. Discussion: The gastroprotective effects of FA against indomethacin-induced gastric ulcer through antioxidant and anti-inflammatory mechanisms were demonstrated for the first time in rats with this study.