Türkiye'de eğitim harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi
The relationships between education expenditures and economic growth in Turkey
  1. Tez No: 721196
  2. Yazar: GAMZENUR YUMUŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Econometrics, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ekonomik büyüme bir ülkenin üretim kapasitesinin bir önceki dönemlere göre artış hızını ifade etmektedir. Üretim kapasitesindeki bu artış, üretim faktörlerinin niceliksel olarak artmasıyla veya mevcut faktörlerin niteliklerinin geliştirilmesiyle sağlanmaktadır. Üretim faktörleri arasındaki en önemli unsur ise emek faktörüdür. Bu noktada nitelikli işgücü arzının oluşturulmasında beşeri sermaye kavramı büyük önem taşımaktadır. Bireylerin sahip olduğu bilgi, beceri ve yetenekleri arttırarak verimlilik artışına yol açması ise beşeri sermayenin en önemli faktörü olan eğitim sayesinde gerçekleşmektedir. Beşeri sermaye birikiminin artması, eğitim alanındaki harcamaların artması ile mümkündür. İşgücünün niteliğindeki bu artış, daha verimli üretim yapılarak çıktı düzeyine pozitif şekilde yansımaktadır. Böylece eğitim sayesinde bilgi, beceri ve yetenek düzeyi artan bireyler verimlilik artışıyla birlikte ekonomik büyümeye katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmada eğitim harcamalarının ekonomik büyüme göstergesi olarak kullanılan GSYİH üzerindeki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada Türkiye ekonomisinde 1971-2019 döneminde eğitim harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi Johansen eş bütünleşme yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen ampirik bulgular eğitim harcamaları ile ekonomik büyüme arasında eş bütünleşme ilişkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Economic growth refers to the rate of increase in the production capacity of a country compared to the previous periods. This increase in production capacity is provided by the quantitative increase of production factors or by improving the qualities of existing factors. The most important factor among the factors of production is the labor factor. At this point, the concept of human capital is of great importance in the creation of qualified labor supply. The increase in productivity by increasing the knowledge, skills and abilities of individuals is realized thanks to education, which is the most important factor of human capital. The increase in human capital accumulation is possible with the increase in expenditures in the field of education. This increase in the quality of the workforce is positively reflected in the output level by making more efficient production. Thus, individuals whose level of knowledge, skills and abilities increase thanks to education lead to economic growth with increased productivity. For this reason, in this study, the effect of education expenditures on GDP, which is used as an indicator of economic growth, has been tried to be revealed. In the study, the effect of education expenditures on economic growth in the Turkish economy during the period of 1971-2019 was analyzed with the Johansen cointegration method. The empirical findings obtained as a result of the analysis showed that there is a cointegration relationship between education expenditures and economic growth.