Understanding altruism in the period of covid-19: A survey study with university students
Covıd-19 döneminde özgecilik (diğerkamlık) davranışının incelenmesi: Üniversite öğrencileri ile bir anket çalışması
- Tez No: 721236
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ekonomi de dahil olmak üzere insan davranışını inceleyen bir çok alan, insanların sistematik olarak homo economicus'tan daha cömert ve fedakar olduğunu ifade eder. Bu tezin amacı, covid-19 korkusunun, risk alma tutumlarının, kişilik özelliklerinin ve cinsiyetin özgecilik üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu araştırmaktır. Bu sebeple, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) öğrencileri ile kurumsal e-posta adresleri üzerinden iletişime geçilerek bir web anketi yapılmıştır. Özgeciliği ölçmek için diktatör oyunu ve 20 soruluk özgeci/egoist ahlaki ikilemlerden oluşan bir anket kullanılmıştır. Bağımlı değişkenler ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek için çoklu doğrusal regresyon kullanılmıştır. Sonuç olarak, cinsiyet ve kişilik özelliklerinden uyumluluğun, diktatör oyununda verilen kararları açıkladığı; uyumluluk, sorumluluk ve risk alma tutumunun ise özgecil/egoist ahlaki ikilemlerde verilen kararlarda etkili olduğu bulunmuştur. Kadınlar ve beş büyük kişilik özeliğine göre daha uyumlu insanlar, diktatör oyununda daha cömert davranmışlardır. Daha sorumlu insanlar ve daha uyumlu insanlar, risk alma tutumu gösteren insanlar ise özgecil/egoist ahlaki ikilemlerde daha özgecil yanıtlar verme eğilimindedir. Bu araştırma, literatüre iki boyutta katkı sağlamaktadır. İlk olarak, özgecil eğilimi ölçmek için iki farklı ölçek kullanılmış ve bu ölçekler farklı özgecilik teorileri ile açıklanmıştır. İkincisi, covid-19 korkusu, kişilik özellikleri, risk tutumu ve cinsiyet özgecilik davranışı arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many theories of human behavior, including those in economics and related fields, imply that human population is systematically more generous and altruist than homo economicus. The purpose of this thesis is to investigate how fear of covid-19, risktaking attitudes, personality traits and gender have an impact on altruism. An anonymous web survey was conducted on a corporate platform with METU (Middle East Technical University) students. Hypothetical dictator game and a survey consisting of 20 altruistic/egoistic moral dilemmas were used to measure altruism. A multiple linear regression was employed to assess the combined relationships between the dependent variables and the independent variables. Agreeableness among the big five personality traits and gender explained the allocations on dictator game; whereas agreeableness, conscientiousness, and risk-taking attitude explained the altruistic tendency on altruistic/egoistic moral dilemmas. Females and more agreeable people allocate more on dictator game.Moreover, more conscientious people, more agreeable people, and risk-seeker people tend to give more altruistic responses in the altruistic/egoistic moral dilemmas. The thesis contributes to the literature along two dimensions. First, it employs two different, yet conceptually intersecting measures for quantifying altruistic tendency. Second, it unfolds the relationship among that tendency and a set of personality traits, risk attitude, gender, and above all the fear of Covid-19.