İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisi: Çankırı ili örneği
The effect of occupational health and safety practices on organizational commitment: The case of Çankırı
  1. Tez No: 721843
  2. Yazar: MAHMUT ORAL TAŞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasıyla, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisi araştırılmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında işletmelerde yapılan uygulamaların, çalışanların örgütsel bağlılığına olumlu katkı sağlayacağı bu araştırmanın temel hipotezidir. Bu çalışmayla çok tehlikeli ve tehlikeli iş sınıfında bulunan işletmelerin çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları algılarının örgütsel bağlılık üzerine etkisi belirlenecektir. Yapılan çalışma sonucunda İSG uygulaması algısının örgütsel bağlılık algısı üzerinde negatif anlamlı açıklayıcılığı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İş yeri tehlike sınıflamasına göre çok tehlikeli iş yerlerindeki negatif anlamlı yordamanın tehlikeli iş yerlerine göre daha fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of Occupational Health and Safety (OHS) practices on organizational commitment is investigated. The main hypothesis of this research is that the practices carried out in the enterprises within the scope of occupational health and safety will contribute positively to the organizational commitment of the employees. In this study, the effect of the perceptions of the occupational health and safety practices of the employees of the enterprises in the very hazardous and hazardous job class on the organizational commitment will be determined. As a result of the study, it was concluded that the perception of OHS practice has a negative and significant explanatory effect on the perception of organizational commitment. According to the workplace hazard classification, it was found that the negative significant predictor in very hazardous workplaces was higher than in hazardous workplaces.