Mitomisinli fotorefraktif keratektomi sonuçları ve ortaya çıkan değişimlerin incelenmesi
Results of photorefractive keratectomy with mitomycin and investigation of the changes which emerge
- Tez No: 721969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KOÇLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda Fotorefraktif Keratektomi+Mitomicin C 0.2mg/ml (PRK+MMC) (WaveLight EX500 Excimer Laser, Alcon) uygulanmış olgulardaki işlem sonrası biyomikroskopik muayene bulguları, topografik bulgular ve göz içi lens (GİL) kırma gücü değerleri; işlem öncesi verilerle karşılaştırılması aynı zamanda komplikasyon gelişiminin incelenmesi ve gelişen komplikasyonların bölgesel ve dönemsel olarak kıyaslanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi kornea biriminde Ocak 2018- Ocak 2020 tarihleri arasında kırma kusuru nedeniyle PRK+MMC işlemi uygulanmış 50 hastanın 100 gözüne ait kayıtlar retrospektif olarak incelendi. Olgulara ait biyomikroskopik muayene bulguları, kornea topografik veriler ve biyometri verileri işlem öncesi ve sonrası karşılaştırıldı. Olgular işlem uygulandıkları mevsime göre kış döneminde (Kasım-Nisan arası) cerrahisi yapılan olgular Grup 1 (42 göz), yaz döneminde (mayıs-ekim arası) cerrahisi gerçekleştirilen olgular ise Grup 2 (58 göz) olarak adlandırıldı. Gruplar arasında dansitometri değerlerindeki değişimler kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed in our study to compare post-procedure biomicroscopic examination findings, topographic findings and intraocular lens (IOL) refractive power values in the cases who had Photorefractive Keratectomy+Mitomycin C 0.2mg/ml (PRK+MMC) (WaveLight EX500 Excimer Laser, Alcon) with the data of the pre-operation period, to investigate the development of complication and to make periodical and regional comparisons of the complications that developed. Material and method: The records about 100 eyes of 50 patients who had PRK+MMC procedure due to refractive error between January 2018 and January 2020 in the corneal unit of Adana City Training and Research Hospital were retrospectively analysed in our study. Preoperative and postoperative biomicroscopic examination findings, corneal topographic data and biometric data of the cases were compared. In terms of the season in which the cases had the procedure, they were grouped under two categories, the ones that underwent surgery in the winter period (November-April) were named as Group 1 (42 eyes), and the ones that were operated in the summer period (May-October) were named as Group 2 (58 eyes). The changes in densitometry values between the groups were compared.