Investigating the variables affecting students' perceptions of 21st century skills and problem-solving skills
Öğrencilerin 21. yüzyıl beceri algıları ve problem-çözme becerilerine etki eden değişkenlerin incelenmesi
- Tez No: 722012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrencilerin takip ettikleri müfredatın (IB ve IB olmayan) 21. yüzyıl beceri algıları (YYBA) ve problem çözme becerileri (PÇB)'ne olan etkisini ve bu değişkenlerin İngilizce kavrama düzeyleri, yaş, başarı ve cinsiyet değişkenleriyle ilişkilerini incelemektir. Bu araştırma ilişkisel bir araştırma olarak desenlenmiştir. Araştırma soruları, kurulan kuramsal model çerçevesinde değerlendirilmiş ve yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Bu araştırmanın hedef kitlesini Hollanda'da 12-16 yaş aralığında olup IB programını takip eden ve etmeyen öğrencilerden oluşmaktadır. Kullanılan ölçme araçları (YYBA ölçeği, PÇB testi ve Kişisel bilgi anketi) araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. YYBA ölçeği varsayımsal kısa senaryolar (durumsal yargı testi) şeklinde hazırlanmış, 21 madde ve dört faktörden oluşmuştur. Ölçek geliştirme sürecinde, açımlayıcı faktör analizi için veri toplanan pilot çalışmaya 379, doğrulayıcı faktör analizinde kullanılan ve modelin test edildiği ana çalışmaya ise pilot çalışmadan farklı 304 öğrenci katılmıştır. Araştırma sorularına yanıt aranacak olan kuramsal model test edilmiş ve yapılan birkaç modifikasyondan sonra model iyi uyum göstermiştir (chi-squared(29, N=287) = 34.755, p=.213, CFI=.988, RMSEA=.026). Araştırma bulguları, program türünün YYBA ölçeğinin iki boyutuna ve İngilizce kavrama düzeylerine IB öğrencileri lehine, PÇB'ne ise IB olmayan öğrencilerin lehine anlamlı etkisi olduğunu göstermektedir. İngilizce kavrama düzeyinin program ve YYBA arasında anlamlı bir aracıyken, program ve PÇB arasında anlamlı bir aracı olmadığı görülmüştür. Başarı YYBA'nın PÇB'ne etkisini artırmamıştır. YYBA ve PÇB'ne etki eden etmenlerin cinsiyete göre farklılaşmadığı ve IB programına devam etme süresinin sadece bilgi ve teknolojiyi etkin kullanma boyutunda ve uzun süre IB programına katılanların lehine farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of programme (IB vs non-IB) on students' perceptions of 21st century skills (PoTCS) and problem-solving skills (PSS) in relation with English comprehension, age, achievement, and gender. It was designed as a correlational study. Research questions were evaluated based on a theoretical model. Target group of the study was lower secondary school students who follow an IB programme and another programme in Netherlands. Measurement instruments (PoTCS scale, PSS test and Demographic information questionnaire) were developed by the researcher. PoTCS scale was formed with hypothetical short scenarios as a situational judgement test items with 21 items under four factors. There were 379 students attended to the pilot study of PoTCS scale and 304 different students attended to the main study to conduct CFA and SEM. Model showed a good fit after few modifications without disturbing the initial theory, chi-squared(29, N=287) = 34.755, p=.213, CFI=.988, RMSEA=.026. According to the findings, programme had a significant direct effect on two dimensions of PoTCS and English comprehension in favor of IB students, and significant effect on PSS in favor of non-IB students. English comprehension appeared as a significant mediator between programme and PoTCS, whereas an insignificant mediator between programme and PSS. Achievement did not strengthen the effect of PoTCS on PSS. Effects of variables affecting PoTCS or PSS did not differ by gender and only using information and technology effectively had a significant difference in terms of the duration in IB in favor of longer enrollment.