Gelecek lepton çarpıştırıcılarında Higgs araştırması
The Higgs research at future lepton colliders
- Tez No: 722029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, dört farklı gelecek lepton çarpıştırıcısı (CEPC, ILC, CLIC, FCC-ee) için Higgs üretim süreci olan Higgsstrahlung ve vektör bozon (W ve Z) füzyon süreçleri incelenmiştir. Her bir üretim süreci ve karşılık gelen arkaplanlar için tesir kesitleri, ISR ve beamstrahlung etkileri de göz önüne alınarak, hesaplanmıştır. Son olarak, her bir çarpıştırıcı için olay sayıları bulunarak iki farklı anlamlılık hesabı yapılmıştır. Çalışmada çeşitli sınırlandırmalar ve b-tagging yöntemi ile arkaplan azaltılmaya çalışılmıştır. Elde edilen yüksek olay sayıları gelecek Higgs fiziği çalışmalarında yeni nesil lepton çarpıştırıcılarının önemli bir rol oynayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Higgs production process Higgsstrahlung and vector boson (W and Z) fusion processes were investigated for four different future lepton colliders (CEPC, ILC, CLIC, FCC-ee). Cross sections for each production process and corresponding backgrounds were calculated taking into account the ISR and beamstrahlung effects. Finally, the number of events for each collider was found and two different significance calculations were made. In the study, various constraints and b-tagging method are used to reduce the background. The high event numbers obtained indicate that next generation lepton colliders will play an important role in future Higgs physics studies.