Öğrenme ilişkileri bağlamında öğretmenlerin ihtiyaçlarının niteliksel yöntemle araştırılması
A qualitative study on the needs of teachers in learning relationships context
  1. Tez No: 722170
  2. Yazar: FEYZA NUR YURDUSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA ÖZDEN BADEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Öğrencilerin sosyal, duygusal ve akademik gelişimleri üzerinde büyük rol sahibi olan öğretmenlerin ihtiyaçlarının anlaşılması, destekleyici topluluklar tarafından kapsanması kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışma odağa öğretmeni alarak öğrenme ilişkileri bağlamında öğretmenlerin ihtiyaçlarının anlaşılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma deseni kullanılmış, 10 öğretmen ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler tematik ve yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemleri ile analiz edilmiş 4 ana temaya ve ana temalara ait bazı alt temalara ulaşılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin kendilerini akademik becerileri kazandırmanın ötesinde sosyal ve duygusal gelişimin desteklenmesinde kritik bir rolde konumlandırdıkları görülmüştür. Öğretmenlerin sosyal ve duygusal becerileri desteklerken sınırlı psikoloji bilgisi, mevcut okul kültürünün etkisi ve okul ve aile arasındaki sınırlı ilişkiler nedenleriyle öğrenciyi desteklemekte zorlandıkları ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin sahip oldukları roller; meslektaşlar, idareciler ve öğrenciler ile ilişkiler; okulun fiziki şartları, öğrencilerin davranışları nedenleriyle sıklıkla duygusal yük hissettikleri görülmüş ve bu duygusal yükün sınıfın dışına taşınarak sosyal hayatlarını, fiziksel sağlıklarını, iyi oluşlarını etkilediği ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin besleyici ilişkiler yoluyla kapsanma ve deneyimlerini sindirme ihtiyaçlarına yönelik bulgular elde edilmiştir. Öğretmenlerin ihtiyaçlarının karşılanması için destekleyici topluluklar oluşturmanın gerekliliği görülmüştür. Bir ekip tarafından kapsanma deneyiminin öğretmenlerin mesleki doyum ve performanslarını, iyi oluşlarını, kurumsal aidiyetlerini ve öğretmenin kapsama yeterliliğini destekleyeceği yönünde bulgular elde edilmiştir. Eğitim uygulamalarında klinik süpervizyonun gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ortaya konulan bulgulara karşın sosyal-duygusal öğrenmeyi odağa alan, içebakış imkanı tanıyan ve öğretmenin besleyici ilişkiler yoluyla desteklendiği yaklaşımların öğretmen eğitiminde ve eğitim uygulamalarında yer almadığı görülmüştür. Destekleyici toplulukların disiplinler arası bir yaklaşım ile öğretmeni desteklemesi, travma bilgisine sahip bir ekibin varlığı ve öğretmenlerin ilişki içinde kapsanabilecekleri güvenli bir ortamın önemi ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanda yapılacak çalışmalarda eğitim uygulamalarında öğretmeni odağa alan ve destekleyen çok disiplinli bir çalışma modelinin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding the needs of teachers playing a major role in the social, emotional and academic development of students and their coverage by supportive communities have an critical importance. This study was carried out in order to understand the needs of teachers in terms of learning relations by taking the teacher in the focus. Qualitative research design was used, and data were collected by carrying out in-depth interviews with 10 teachers. The data obtained were analyzed with thematic and interpretive phenomenological analysis methods, 4 main themes and some sub-themes belonging to the main ones were reached. As a result of the analyzes, it was seen that teachers base themselves in a critical role in supporting social and emotional development beyond acquiring academic skills. It has been revealed that teachers have difficulty in supporting students due to limited psychology knowledge while supporting social and emotional skills, the effect of current school culture, and limited relationships between school and family. It has been observed that teachers often feel emotional burden due to their roles, relationships with colleagues, administrators and students, the physical conditions of the school, and the behavior of students, and it has been revealed that this emotional load affects their social life, physical health and well-being by being carried out of classroom. Findings were obtained regarding the teachers' needs to be included through nurturing relationships and digest their experiences. Necessity of creating supportive communities has been seen in order to meet the needs of teachers. Findings have been obtained that being covered by a team will support teachers' professional satisfaction and performance, their well-being, institutional belonging, and teacher's inclusion competence. The necessity of clinical supervision has emerged in educational practices. Despite the findings revealed, it has been observed that approaches that focus on social-emotional learning, provide reflection and support the teacher through nurturing relationships are not included in teacher education and educational practices. The importance of supportive communities' supporting the teacher with an interdisciplinary approach, the existence of a trauma informed team and a safe environment teachers can be included in the relationship has emerged. In future studies, it is recommended to disseminate a multi-disciplinary working model that focuses and supports the teacher in educational practices.