15 kg altında akut diyaliz yapılan hastaların uzun dönem renal fonksiyonlarının araştırılması
Investigation of LONG-TERM renal functions of patients under 15 kg WHO underwent acute dialysis
- Tez No: 722590
- Danışmanlar: DOÇ. BORA GÜLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hayatının erken döneminde ve 15 kg altında iken, renal replasman tedavisi (RRT) uygulanmış olan hastaların prognozları ve sağ kalan hastaların uzun dönemde renal sonuçlarının nasıl olduğu konusunda yapılmış az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı 15 kg'dan düşük akut RRT uygulanmış olan hastaların klinik özelliklerini incelemek, diyaliz sürecinde ve taburcu olduktan sonraki klinik izlemlerinde böbrek fonksiyonlarını araştırmak, uygulanan RRT modalitelerine ve hastaların klinik özelliklerine göre sağkalımlarını incelemek ve uzun dönemde bu hastaların renal fonksiyonlarını araştırmaktır. Çalışmamızda 80 hasta incelendi. Bu hastaların 43'üne (%53,8) hemodiyaliz (HD), 37'sine (%46,2) periton diyalizi (PD) uygulandı.
Özet (Çeviri)
There are few studies on the prognosis of pediatric patients who have received renal replacement therapy (RRT), and how long-term renal outcomes of survivors are affected. This study aims to examine the clinical features of patients who have undergone acute RRT while weighing less than 15 kg, to investigate their renal functions during the dialysis period, and in the clinical follow-up after discharge, to examine their survival according to the RRT modalities, and the clinical characteristics of the patients, and to investigate renal functions of these patients in the long term. A total of 80 patients were included in the study. Hemodialysis (HD) was performed in 43 patients (53.8%), and peritoneal dialysis (PD) was performed in 37 patients (46.2%).