The impact of consumer online brand engagement on repurchase intention, brand commitment and positive word of mouth in online shopping brands: Trendyol Turkey application
Tüketici online marka bağlılığının online alışveriş markalarında tekrar satın alma niyetine, marka bağlılığına olumlu etkisi: Trendyol Türkiye uygulaması
- Tez No: 722832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PARİSA ALIZADEHFANAELOO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
“Katılım”gibi önceki tanımlarla karşılaştırıldığında, tüketici - çevrimiçi marka etkileşimi (COBE) fikri, tüketicilerin markayla olan özel etkileşimlerinin doğasını daha açık bir şekilde tanımlamak için ortaya çıkmıştır. Bilim adamları müşteri ihtiyaçlarını belirlemek için etkileşime olan ilgileri artmıştır. Bu araştırma, çevrimiçi alışveriş markalarında tüketici - çevrimiçi marka etkileşiminin, marka bağlılığı, tekrar satın alma niyeti ve olumlu ağızdan ağıza iletişim üzerindeki etkisine bakmayı amaçlamaktadır. Bu tez kapsamında online alışveriş markalarını aktif olarak kullanan (Trendyol Türkiye uygulaması) 450 katılımcı ile anket çalışması yapılmıştır. Bulgular, tüketici çevrimiçi marka etkileşimi ile marka bağlılığı, tekrar satın alma niyeti ve olumlu ağızdan ağıza iletişim arasında güçlü ve anlamlı bir bağlantı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In comparison to previous definitions such as“involvement,”the consumer brand engagement (CBE) idea has been introduced to more clearly describe the nature of consumers' specific interactive brand interactions. Given the expanding interest to scientists in identifying customer needs on 'engagement,' Therefore, this research was aimed and directed to look into the effects of consumer online engagement on brand commitment, repurchase intention and positive word of mouth in online shopping brands(Trendyol Turkey application). Within the framework of this thesis, a survey has been conducted with 450 participants who actively use online shopping brands (Trendyol Turkey application). Findings showed there is a strong and meaningful connection between consumer online brand engagement and brand commitment, repurchase intention and positive word of mouth.