The impact of perceived value, equity and quality on online repurchase intention, E- WOM and loyalty in e-bay online shopping store
E-bay online alışveriş mağazasında algılanan değer, eşitlik ve kalitenin tekrar online satın alma niyeti ve sadakat üzerindeki etkisi
- Tez No: 722864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PARISA ALIZADEHFANAELOO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezin amacı, çevrimiçi alışveriş mağazasında (E-bay Irak uygulaması) algılanan değer, eşitlik ve kalitenin çevrimiçi yeniden satın alma niyeti, çevrimiçi ağızdan ağıza iletişim ve sadakat üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu tezde anket uygulanarak elde edilen sonuçlara göre hipotezler test edilmiştir. Çalışma modelinde olan değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda tüketiciler tarafından algılanan kalite ve eşitliğin onların tekrar satın alma niyetini olumlu yönde etkilemektedir. Algılanan değerin, çevrimiçi alışveriş yapanların tekrar satın alma niyetleri üzerinde etkisi yoktur. Çevrimiçi alışveriş yapanların tekrar satın alma niyeti, sadakat ve çevrimiçi ağızdan ağıza iletişimi olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca, çevrimiçi ağızdan ağıza iletişimin sadakati olumlu bir şekilde etkilediği sonucuna varılmıştır. Diğer taraftan, çevrimiçi ağızdan ağıza iletişim ve tekrar satın alma niyeti arasındaki ilişkide sadakat değişkeni kısmi aracılık etkiye sahip olup ve çevrimiçi ağızdan ağıza iletişim değişkeni sadakat ve tekrar satın alma niyeti arasındaki ilişkide kısmi aracılık etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to configure the impact of perceived value, equity and quality on online repurchase intention, E- WOM and loyalty in online shopping store (E-bay Iraq application). The questionnaire has been applied in this thesis and to evaluate interrelationships between variables by correlation and regression analyses. According to the results of the analyses of the study, perceived quality and equity by consumers positively impact their repurchase intention. Perceived value has a nonsignificant impact on consumers' repurchase intention. Repurchase intention of online shoppers affect loyalty and online word of mouth significantly. In addition, favorable influence of online word of mouth communications on loyalty was concluded. Not only loyalty variable has a partial mediation effect on the relationship between electronic word of mouth and repurchase intention, but electronic word of mouth variable also has a partial mediation effect on the relationship between repurchase intention and loyalty.