İşe alım uygulamalarında insan kaynakları analitiği
Human resources analytics in recruitment practices
  1. Tez No: 722915
  2. Yazar: NURHAN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son zamanlarda İnsan Kaynağı Yönetimi'nde, dijitalleşme yolculuğunda gerek stratejik insan kaynağı kararlarında gerekse operasyonel süreçlerinde veriye dayalı karar verme kültürünün gelişmesi için analitik çalışmaların son derece kritik olduğu görülmektedir. Bu tez çalışmasıyla insan kaynakları yönetiminin en önemli fonksiyonlarından biri olan işgören seçme ve yerleştirme fonksiyonu incelenmiş, İK analitiği ile ilişkisine değinilmiş ve bir modelleme kurularak analizler yapılmıştır. Ayrıca işgören ihtiyaçlarının gerçek zamanlı olarak tahmin edilmesi sağlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda bir şirketin iş görüşmesi gerçekleştirildiği ve sonuç durumu (hedef değişkeni) belli olan adayların özniteliklerinin yer aldığı bir veri setinden faydalanılmıştır. Bu veri setinde 266 kişi yer almaktadır. Elde edilen veriler R programı üzerinden lojistik regresyon, rassal orman, gradyan artrımlı karar ağacı ve naif bayes analizlerine tabi tutularak değerlendirilmiştir. Sonraki aşamada sonuç durumu belli olmayan 11 kişilik yeni bir veri setinde, bu analizler içerisinde doğruluk oranı %89 ile en yüksek çıkan rassal orman yöntemi ile tahmin yapılmıştır. Tahmin sonucunda işgören seçim sonuçları süreç durumu olumlu olan 2 kişi, olumsuz olan 9 kişi sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been seen recently that the analytical studies are extremely critical for the development of a data-based decision-making culture in Human Resources Management, both in strategic human resources decisions and operational processes in the digitalization journey. With this thesis, the function of selecting and placing the employees, which is one of the most important functions of human resources management, was examined, its relationship with HR analytics was mentioned and analyses were made by establishing a modelling. In addition to these, a real-time estimation of the employee needs was provided. In line with this purpose, a data set containing the attributes of the candidates whose job interview was held and whose outcome (target variable) was certain, was used. There were 266 people in this data set. The obtained data were evaluated by applying logistic regression, random forest, gradient boosting decision tree, naïve bayes analysis over the R program. At the next stage, in a new data set consisting 11 people whose outcomes were uncertain, estimations were made with the random forest method, which had the highest accuracy rate of 89% among these analyses. As a result of these estimations, 2 people with the positive results and 9 people with the negative results were obtained.