Hasılatın muhasebeleştirilmesinde Türkiye'deki yerleşik muhasebe sistemi ile TFRS-15 müşteri sözleşmelerinden doğan hasılatın karşılaştırılması
Comparison of revenue arising from the structural accounting system in turkey and TFRS-15 customer agreements in accounting revenue
  1. Tez No: 722977
  2. Yazar: ÖZGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Her ülke, işletmelerin faaliyet sonuçlarını ilgili çıkar gruplarına raporlamak için başlangıçta kendi muhasebe tekniklerini oluşturmuştur. Ekonomik, tarihsel ve geleneksel farklılıklar nedeniyle muhasebe teknikleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Finansal tablolarda yer alan bilgilerin tutarlılığı ve karşılaştırılabilirliği konusunda olumsuzluklara neden olan bu farklılıkları ortadan kaldırmak için hem yerel hem de uluslararası düzeyde muhasebe tekniklerini standartlaştırma ihtiyacı doğmuştur. Farklı ülkeler için farklı muhasebe sistemlerinin varlığı uluslararası para akışında çeşitli zorluklara neden olurken, Tekdüzen Muhasebe Sistemi işletmelerin işini kolaylaştırmaktadır. Tüm işletmeler tarafından uygulanacak tek bir muhasebe sisteminin varlığı, uluslararası işlemlerin hızını artırmakta, mali tablolarda şeffaflığı ve denetimi kolaylaştırmakta ve ayrıca işlemleri kolaylaştırmaktadır. Çalışmamızın amacını; hasılatın muhasebeleştirilmesi konusu etrafından şekillendirmek mümkün görünmüştür. Bu noktada, yerleşik muhasebe sistemi içerisinde hasılatın muhasebeleştirilmesi ve Tfrs – 15 açısından farklılıkları üzerinde durulması amacına uygun şekilde işlenmiştir. Bu bağlamda ulaşılan sonuçlar ise hasılatın Vuk açısından incelendiğinde vergi makzimizasyonuna daha önem verdiği ve Tfrs açısından bakıldığında ise hasılat kayda alınırken kullanıcıların daha doğru bilgi alabildiği düşünülmüş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Each country initially created its own accounting techniques to report the operating results of businesses to the relevant interest groups. There are differences between accounting techniques due to economic, historical and traditional differences. In order to eliminate these differences, which cause problems in the consistency and comparability of the information in the financial statements, the need to standardize accounting techniques at both local and international level has arisen. While the existence of different accounting systems for different countries causes various difficulties in international money flow, the Uniform Accounting System facilitates the work of businesses. The existence of a single accounting system to be applied by all businesses increases the speed of international transactions, facilitates transparency and auditing in financial statements, and also facilitates transactions. The purpose of our work; It seemed possible to shape it around the issue of revenue recognition. At this point, it has been handled in accordance with the purpose of accounting for revenue within the established accounting system and focusing on the differences in terms of Tfrs – 15. In this context, when the results are examined in terms of Vuk, it is thought and examined that the users give more importance to tax maximization and from the point of view of Tfrs, users can get more accurate information while the revenue is recorded.