The effect of netflix -As media service provider and producer- entry into Turkey market on local content production processes:Case study netflix original series 50 m2
Medya hizmet sağlayıcı ve yapımcı netflix'in Türkiye'ye girişinin lokal içerik üretim süreçlerine etkisi: Netflix orijinal dizisi 50 m2 örnek çalışması
  1. Tez No: 723116
  2. Yazar: AYÇA KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türkiye dizilerinin son on yılda uluslararası pazarda temsiliyeti ve başarısı artarak devam ediyor. Fakat dijitalleşmenin de etkisiyle sosyal yaşamın bir par ası haline gelen dijital platformlar farklı kültürlerin ve üretim şartlarının ürünü olan film ve dizilere ortak bir mecrada var olma fırsatı sağlıyor. Son yıllarda dijital televizyon ve internet üzerinden yayın yapan platformlar gittikçe yaygınlaşmaktadır. Ve 2018 yılında Netflix gibi uluslararası bir platformun da Türkiye pazarına girmesiyle Türkiye dizileri muadilleri ile aynı platformlarda aracısız yer bulma fırsatı yakaladı. Dizi üretim pratiği oldukça gelişmiş iç pazarda bu ortaklıkların etkileri hissedilmeye başlandı. Üretim modelleri, teknik kapasite ve yapısal süreçler bu ortaklıktan etkilenen belirgin alanlardan bazıları. Bu tez ile bir hizmet sağlayıcı ve yapımcı olarak Netflix'in Türkiye dizi üretim süreçlerine etkisi çalışılmıştır. Bu çalışma kapsamında BKM ve Netflix Türkiye'nin ilk orijinal dizisi 50 M2 örnek çalışma olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The representation and success of Turkish TV series in the international market have continued to increase in the last ten years. However, digital platforms, which have become a part of social life with the effect of digitalization, provide the opportunity to exist in a common medium for films and series, which are the products of different cultures and production conditions. In recent years, digital television and platforms broadcasting over the internet have become increasingly common. With the help of the entry of an international platform like Netflix into the Turkish market in 2018, Turkish TV series had the opportunity to find a place on the same platforms as their counterparts without an intermediary. The effects of these partnerships began to show a presence in the domestic market, whose serial production practice is highly improved. Production models, technical capacity, and structural processes are some prominent areas affected by this partnership.this thesis tries to understand the effect of global streaming and production company Netflix on the local production process in Turkey. 50 M2 that one of Netflix's original products produced in Turkey is chosen as the case study expediently frame of the thesis. Since this study is industrial research that investigates the production practices.