İlköğretim okulu öğretmenlerinin okul yönetimindeki karar verme sürecine katılım düzeyleri
The Levels of the participation to the process of making decision in the school administration of the primary education school's teachers
  1. Tez No: 72315
  2. Yazar: İSMAİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH UŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu araştırmanın problemi, ilköğretim okulları öğretmenlerinin okuldaki karar verme sürecine katılma derecelerinin ve katılmaya istek derecelerinin belirlenmesidir. Bu amacı gerçekleştirmek için, okul yönetiminin karar vermek durumunda olduğu çeşitli yönetsel işlerle ilgili kararlara öğretmenlerin mevcut katılma dereceleri ve katılmaya gösterdikleri istek dereceleri saptanmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından literatür taraması, okul yönetimi ile ilgili yönetmeliklerin incelenmesi ile hazırlanan anket, Çanakkale'de 4306 sayılı kanun öncesi mevcut 44 ilköğretim okulunda görevli 766 öğretmenden 306 tanesine direkt ulaştırılmış, değerlendirmeye uygun 289 anket vasıtası ile elde edilen verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, varyans analizi ve t- testi teknikleri kullanılmıştır. Kıdem değişkeni açısından, deneklerin karara katılma dereceleri ve karara katılmaya istek dereceleri arasında manidar bir farklılığın olup olmadığını bir boyutlu varyans analiziyle test edilmiştir. Varyans analizinde, manidar farklılıkların çıktığı durumlarda, sözkonusu farklılığın hangi kıdemler arasında olduğunu belirleyebilmek için Tukey-B testi uygulanmıştır. Analizler; bilgisayarda SPSS istatistik programında yapılmış, anlamlılık testlerinde cc =,05 düzeyi esas alınmıştır. Öğretmenlerin, okul yönetiminde karar verme sürecine katılma dereceleri X: 2.43 ortalama ile“ara sıra”düzeyinde, bu kararlara katılma istek dereceleri ise X: 2.95 ortalama ile“çoğunlukla”düzeyinde çıkmıştır. Araştırmanın tanımlar kısmında açıklandığı gibi, katılma düzeyleri ile ilgili ortalamanın 2.43 çıkması, öğretmenlerin yeterli düzeyde, kararlara katılmadıklarını göstermektedir. Kararlara katılma istek dereceleri ile ilgili ortalamanın ise 2.95 çıkması, katılımın“yeterli düzey”sınırları içinde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The problem of this research is to determine the participation degree to the process of making a decision an the inquiry degree to the participation of the teachers of the primary- education schools. Tn order to realize this aim, the present participation degrees and the inquiry degrees to participations of the teachers to the decisions concerning the various administrative affairs that the school management have to make decisions were determined. A scrutiny model was used in the research. The survey prepared via literature scrutiny and investigations of manual of regulations concerning the school management, prior to the act of law (4306), was directly reached employed 306 teachers out of 766 teachers in Çanakkale and the techniques of frequency, percentage, average, variation analysis an T-test were used in the analysis of da|a obtained via 289 surveys being suitable to be assessed. In respect of seniority variation, whether there has been a meaningful difference was examined via uni-dimensioned variation analysis between the degrees of apreeing on the decisions. In the variation analysis, when the meaningful differences exist, Tukey-B test was applied to be able to determine where the mentioned difference was among the seniorities. Analysis were done in the SPSS statistic program by computers, and o< =.05 level was taken as a basis in the tests of meaningfijllness. The participation degrees to the process of making decisions of the teachers in the school menagement were seen as a level of“sometimes”by an average degrees to these decisions turned out to be“majority”by an average of X = 2.95. As explained in the section of the definitions of the research, the fact that an average of 2.43 turned out concerning their participation degrees showed that the teachers had not participated in the decisions at a desired level. On the other hand, the fact that an average concerning the teachers' participation inquiry degrees to the decisions turned out to be 2.95 showed that the participation took place within the lines of safficient level.