Modern yönetim tekniklerine işçi ve işveren sendikalarının bakış açısı ve konu ile ilgili karşılaştırmalı bir araştırma
Employee and employer unions evaluation of modern management techniques and a comparative research related to this subject
  1. Tez No: 72314
  2. Yazar: HAYRETTİN PİŞKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Modem yönetim tekniklerine işçi ve işveren sendikalarının bakış açısı araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır. Eski yönetim tekniklerinden Taylorizm ve Fordizm'in yerine toplam kaliteyi hedef alan esnek üretim organizasyonları yüksek verimlilik ve kaliteli ürün sağlamaktadır. Rekabet ortamı içerisinde çalışan işletmeler için de bu durum hayati bir önem kazanmaktadır. Araştırmamızda, bu yeni ve esnek yönetim teknikleri ile ilgili kavram ve teoriler üzerinde durduktan sonra; modem yönetim teknikleri diye adlandırdığımız ve Japonya'nın 2. Dünya savaşından sonra uygulamaya başladığı teknikler çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Eskiye oranla daha demokratik, daha insancıl ve işçinin üretken gücünü dizginlemeyen bu teknikler, Amerikan ve Japon modelleri olarak karşılaştırılmış ve Avrupa'daki işçi sendikalarının yaşadıkları incelenmiştir. Bu çerçeveler içerisinde, geleceğe yönelik ne gibi değerlendirmeler yapabileceğimiz analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada : BRİSA BRJDGESTONE SABANCI LASTİK SANAYİİ VE TİCARET AŞ. 'nin İzmit-Alikahya'daki fabrikasında çalışan işçilere yeni yönetim teknikler ile ilgili uygulamalar sonucu neler yaşadıkları, neler hissettikleri ve işletme içi hiyerarşinin yapısı ile ilgili sorular sorduk. Bu konuda eski sistemle mukayese ederek cevaplandırmalarını istedik. Bu çerçeve içerisinde inceledik.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY The evaluation of modern management technigues from the aspect of employer end lobour unions constitutes the subject of our study. Flexible productive organisations which aim the total guality instead of Taylorsm and fordism from the old management tecnigues provide high productivity and high- guality productions. This situation is also very important for the administrations which are run in competitive conditions. In our study, the tecnigues which Japanese has started to carry aut after the second world war,and are named as Modem Management Tecnigues, have been examined from many diilerenl aspects alter having focused on the concepts and theories to this new and flexible management tecnigues. Those leemggues, which are more democratic than than the previous, more humanist, and never restrain from the productive pover of the labour, have been compared as American and Japanese models and what the labour unions in Europe lived has also been examined. In these circumstances, it is attempted to analyse what sort of evaluations towards the future can be made. In this research, we asked to the worhers, working in the factory of BRISA - BRIDGESTONE SABANCI TYRE INDUSTRY and COMMERCE COMPANY in Alikahya/ İzmit, what they've lived and felt as a result of the applications of new management tecnigues, and the hierarchic structure in the administration. We asked them to respond by comparing it with the old system. In this framework, our research was concluded.