Hukuksal bağlamda Türkiye'de yabancı yatırımlar ve yatırım tahkimi
Foreign investments and investment arbitration in Turkey in legal context
- Tez No: 723196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA GÜNDÜZYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, doğrudan yabancı yatırımlarının ekonomik büyüme ve istihdama etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, doğrudan yabancı yatırımlar, ekonomik büyüme ile istihdam arasındaki etkileşim Türkiye ile gelişmekte olan ülkeler üzerinde yapılan bir tablo çalışmasından elde dilen sonuçlar üzerinde yoğunlaşarak ele alınmıştır. Çalışma, literatür taraması, metodoloji ve ampirik bulgular olarak üç aşamada kurgulanmıştır. Uzun dönemli bir yabancı yatırım olan Doğrudan Yabancı Yatırımlar bir şirketin, yatırımını ülke sınırları dışına yaymak üzere, ana merkezin dışındaki ülkelere üretim tesisi kurması veya mevcut üretim tesislerini satın alması biçiminde tanımlanabilir. Bu çalışmada öncelikle DYY'lerin (Doğrudan Yabancı Yatırımlar) tanımı ve kapsamı dikkate alınarak Türkiye'deki hukuk sistemindeki tanımı ve dünyanın değişen finansal çerçeve içerisinde DYY'ler bakımından tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to determine the effect of foreign direct investments on economic growth and employment. In this context, the interaction between foreign direct investments, economic growth and employment is discussed by concentrating on the results obtained from a table study on Turkey and developing countries. The study was structured in three stages as literature review, methodology and empirical findings. Foreign Direct Investments, which is a long-term foreign investment, can be defined as a company establishing a production facility in countries outside of its headquarters or purchasing existing production facilities in order to spread its investment beyond the borders of the country. In this study, first of all, the definition and scope of FDIs (Foreign Direct Investments) are taken into account, and its definition in the legal system in Turkey and its historical development in terms of FDIs in the changing financial framework of the world are mentioned.