Farklı Kalecik karası klonlarından üretilen şaraplarda GC-MS tekniği ile bazı fenolik bileşenlerin belirlenmesi
Determination of some phenolic compounds by using GC/MS methods in wines produced from different Kalecik karası clons
  1. Tez No: 150057
  2. Yazar: ASLI BAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTAN ANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI KALECİK KARASI KLONLARINDAN ÜRETİLEN. ŞARAPLARDA GC-MS TEKNİĞİ İLE BAZI.FENOLIK BİLEŞENLERİN BELİRLENMESİ Ash BAYHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. R. Ertan ANLI Kalecik karası, Türkiye'nin en değerli ve popüler şaraplık üzüm çeşitlerinden biridir, önemli şarap Üreticisi ülkeler, klon seleksiyonu yöntemini kullanarak, şaraplık üzüm çeşitlerinin farklı klonlarını geliştirmişlerdir. Cabernet Sauvignon, Merlot gibi kaliteli şaraplık üzüm çeşitlerinin klonlan üzerine çalışmalar, farklı ülkelerde günümüzde de sürmektedir. Çalışmada, Ankara Üniversitesi Deneme Bağı'ndan 2001 hasat.döneminde elde edijen üzümlerden, mikrovinifikasyon yöntemiyle, Ankara Üniversitesi Şarap Işletmesi'nde üretilen 16 farklı Kalecik karası klon şarabı kullanılmıştır. Şaraplarda bulunan kateşin, epikateşin, kuersetin ve trans- resveratrol gibi antioksidan özellik gösteren fenolik bileşenler, GC-MS yöntemleri Kullanılarak saptanmış ve şarapların kimyasal ve duyusal analizleri ise uluslar arası kabul görmüş yöntemlere göre yapılmıştır. Klon şaraplarının kimyasal, duyusal ve antioksidan özelliklen birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Elde olunan sonuçlara göre- şaraplarda bulunan kateşin, epikateşin, kuersetin ve *r
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF SOME PHENOLIC COMPOUNDS BY USING GC-MS METHODS IN WINES PRODUCED FROM DIFFERENT KALECİK KARASI CLONES Ash BAYHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. R. Ertan ANLI Kalecik karası is one of the most popular and valuable grape variety for wine production in Turkey. Important wine producers countries, have "been improved different clones from their native quality grape varieties by using clonal selection methods. Different clones of quality grape varieties for wine production such as Cabernet Sauvignon, Merlot etc. are being improved in different countries. In this study, 16 different Kalecik karası clone wines was produced in Ankara University's experimental winery, by using microvinification method. The grapes of selected clones were obtained from Ankara University's experimental vineyards in 2001 harvested period. Antioxidant phenolic compounds of wines such as; catechin, epicateshin, quercetin and fra/w-resveratrol were determined by using GC-MS methods and international approved methods is used for chemical and sensorial analyses. Sensorial and chemical properties and phenolic antioxidant compounds of wines, compared with eachother. According to research results; catechin, epicatechin, quercetin and trans- resveratrol levels of wines ranged from 2.2 mg/L to 9.27 mg/L, 4.36 mg/L to 8.83 mg/L, 4.52 mg/L to 13.2 mg/L and 0 to 4.18 mg/L, respectively. Kalecik karası clone wines generally contain similar amounts of phenolic antioxidant compounds. However, wines of clone 1 and clone 16, had quite lower phenolic levels than the others. Regarding to the sensorial properties and phenolic contents of wines; clone 12, clone 14 and clone 20 seems to be preferable to comparing with the others. In general, catechin and epicatechin levels of wines which we used for this experiments, seems to be lower than the results of other experiments on different European wines. 2004, 37 pages. Key Word: Kalecik karası, clon, wine, phenolic antioxidants, GC-MS 11