Customer loyalty via digital marketing methodologies: A case study of gamification in a language learning application
Dijital pazarlama metodolojileri aracılığıyla müşteri sadakati: Bir dil öğrenme uygulamasındaki oyunlaştırma üzerine çalışma
  1. Tez No: 723676
  2. Yazar: OZAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yazılım endüstrisindeki şirketlerin, ürünler ve servisler sunmaya devam ederken şirketlerinin devamlılığını sağlamak için devamlı olarak müşterilerinden kazanç sağlamaları gerekmektedir. Bunun sebebi, yazılımların devamlı geliştirim gerektiren ürünler veya servisler olmalarıdır. Müşteri kitlelerinin devamlı ilgisini sağlamak için, yazılımların şirketlerinin dijital pazarlama yöntemlerini etkili bir şekilde kullanmaları gerekir. Özellikle de yazılım sektöründe bu trendin yakın gelecekte devam edeceği öngörülmektedir. Dijital pazarlama üzerine yoğunlaşmak için en yaygın sebeplerden biri olarak müşteri sadakatinin önemi gösterilebilir. Bu şirketlerin çeşitli işletme modellerini özellikle de dijital ortamda korumak doğrultusunda, müşterilerini döngüde tutmak için aktif ve devamlı olarak dijital pazarlama metodolojilerini kullanmaları gerekir. Bu önemli metodolojilerden biri oyunlaştırmadır ve müşteri davranışını kontrolde tutmak ile müşteri sadakatini oluşturmak üzerine odaklanır. Bu çalışma, oyunlaştırmanın kullanımı aracılığıyla oluşan müşteri sadakatini sağlamanın etkililiğini araştırmayı hedeflemektedir. Bu araştırma, kullanıcılarıyla etkileşimde bulunmak ve sadakatlerini sağlamak için dizaynında oyunlaştırma yöntemleri kullanan dil öğrenme uygulaması Duolingo ile gerçekleştirilmiştir. Bu olgular, kullanıcılarla uygulamanın oyun içerikli deneyimleri üzerine izlenimleri ile servise olan sadakatleri hakkında anket yapılarak incelenmiştir. Sonuçlar, oyun içerikli deneyimlerin faktörlerinin müşteri sadakati üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu göstermiş ve şirketlerin müşterilerinin sadakatini artırmak için oyunlaştırma stratejileri uygulayabileceklerini öne sürmüştür.
Özet (Çeviri)
Companies in the software industry need to continuously profit from their customers, in order to maintain their company while continuing to provide products and services. This is because software are products or services that need continuous development. The companies of such software need to effectively use digital marketing strategies in order to maintain the interest of their audience. This trend is expected to continue for the foreseeable future, especially in the software sector. Some of the most prevalent reasons for focusing on digital marketing can be explained with the importance of customer loyalty. In order to preserve their various business models, especially in the digital environment, these companies need to actively and continuously use digital marketing methodologies in order to keep their customers in the loop. An important such methodology is gamification, which is directed at controlling customer behavior and establishing customer loyalty. This study aims to research the effectiveness of using gamification to maintain the resulting customer loyalty. The research was done with the language learning application Duolingo, which uses gamification techniques in its design in order to engage with its users and maintain their loyalty. These phenomena were examined by surveying users on their impressions of the application's gameful experiences along with their loyalty to the service. The results showed that the factors of gameful experiences have a positive effect on customer loyalty, suggesting that companies can employ gamification strategies to increase the loyalty of their customers.