Analyzing the relationship between consumer confusion and brand choice on surgical mask shopping during COVİD-19 pandemic
COVID-19 pandemisi sırasında cerrahi maske alışverişinde tüketici karışıklığı ile marka tercihi arasındaki ilişkinin analiz edilmesi
  1. Tez No: 723696
  2. Yazar: ABDUL MUREED ADALAT KHAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, kişisel özelliklerin ve durumsal koşulların neden olduğu kafa karışıklığını hesaba katabilmeleri için mevcut uyaranlara dayalı tüketici kafa karışıklığı ölçümlerini geliştirmektir. Literatür taramasına ek olarak, maddelerin seçilmesi için odak grup görüşmeleri yapıldı ve ölçek saflaştırması için bir pilot çalışma yapıldı. 150 kişiye kısaltılmış bir anket gönderilir. Model ve güvenilirlik testi, Doğrulayıcı Faktör Analizi kullanılarak test edilmiştir. Model uyumu ve güvenirlik seviyeleri tatmin edicidir ve ölçeğin yakınsak ve ayırt edici geçerliliği de desteklenmektedir. Bu çalışmanın amacı, Covid-19 döneminde cerrahi maske alışverişinde tüketici kafa karışıklığı ve kepek seçimi arasındaki ilişkiyi anlamak olup, bu çalışmada anket yöntemi uygulanmıştır. Örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme seçilmiş ve örneklem büyüklüğü 150 tüketici olarak hesaplanmıştır. Anket formu hazırlanarak 150 katılımcıya dağıtılmış, toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiş ve iki araştırma değişkeni olan“tüketici kafa karışıklığı”ve“marka seçimi”arasındaki ilişki korelasyon analizi ile test edilmiştir. Ancak birinci bölümde çalışma önerisi, ikinci bölümde literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca, çalışmanın metodolojisi üçüncü bölümde sunulmuş, ardından sonuçlar ve analizler, son olarak da sonuç ve öneriler yer almaktadır. COVID-19 salgını uluslararası ekonomiyi bozdu ve hükümetleri herhangi bir fiziksel aktiviteyi yasaklayan bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulamaya ittmiştir. Şirket operasyonlarını çevrimiçi ortama aktarmak zorunda kalmış ve pandemi dünya çapında 3.86 milyon kişinın ölümune neden olmuştur. Salgın 200'den fazla ülkeye yayılmış ve küresel sağlık kurumları enfeksiyona yanıt verememiştir. Çalışma, COVID-19 salgını sırasında cerrahi maske satın alırken müşteri belirsizliği ile marka seçimi arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to enhance current stimuli-based consumer confusion measures so that it can account for confusion caused by personal traits and situational circumstances. In addition to the literature review, focus group interviews were done to select the items, and a pilot study for scale purification was undertaken. A shortened questionnaire is sent to 150 people. The model and the reliability test were both tested using Confirmatory Factor Analysis. The model fit and reliability levels are satisfactory, and the scale's convergent and discriminant validity are also supported. The aim of this study is to understand the relationship between consumer confusion and bran choice on surgical mask shopping during Covid-19, in this study survey method has been implemented. As sampling methodology convenience sampling has been chosen and sample size has been calculated as 150 consumers'. A questionnaire form has been prepared and distributed to 150 participants, data collected has been analyzed by SPSS program and relationship between two research variables“consumer confusion ”and“ brand choice”has been tested by correlation analysis. However, the study proposal is presented in the first chapter, followed by a literature review in the second chapter. In addition, study methodology is presented in the third chapter, followed by results and analysis, and finally, conclusion and suggestions. The COVID-19 epidemic disrupted international economy and drove governments to implement a lockdown that prohibited any physical activity. The company had to transfer its operations online, and the pandemic killed 3.86 million individuals worldwide. The epidemic expanded to over 200 countries, and global health institutions failed to respond to the infection. The study focuses on the association between customer uncertainty and brand choice while purchasing surgical masks during the COVID-19 epidemic.