Kamu iktisadi teşebbüslerinin hukuki rejimi (Kamu Hukuku-Özel Hukuk ayrımı bağlamında bir inceleme)
Legal regime of state economic enterprises (A study in the context of Public Law-Private Law divide)
  1. Tez No: 723735
  2. Yazar: BURÇAK BAL YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. K. BURAK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Kamu iktisadi teşebbüslerinin özel hukuk ve kamu hukukunun klasik ölçütleri ile örtüşmeyen özellikleri, bu kurumların tüzel kişiliklerinin ve tabi oldukları hukuki rejimin belirlenmesine ilişkin tartışmalara neden olmaktadır. Kamu iktisadi teşebbüslerinin hem organik hem işlevsel anlamda idare içindeki yerinin belirlenmesi, bu tartışmalara ışık tutacak; bu kurumların hukuki niteliklerini ve faaliyetlerini idare hukukunun kendi özgül alanında açıklayabilecektir. İdarenin özel hukuk kurallarına tabi faaliyetlerinin varlığı kamu tüzel kişiliği niteliğini değiştirmediği gibi, onun asıl olarak idari rejime tabi olması sonucunu da değiştirmeyecektir. Bu bağlamda söz konusu tartışmalar, genel olarak idarenin özel hukuk alanındaki faaliyetlerinin, özel olarak kamu iktisadi teşebbüslerinin hukuki rejiminin tespitinde kamusal yetkinin esas ölçüt alınmasıyla değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The characteristics of state economic enterprises that do not overlap with the classical criteria of private and public law cause debates on their legal personality and legal regime. Determining both organic and functional place of state economic enterprises in the administration will shed light on these discussions, and help explain their legal status and activities specifically from the perspective of administrative law. Private law acts change neither the public legal entity status of the administration nor the fact that it is essentially subject to the administrative legal regime. In this context, these discussions are evaluated by taking the public mandate as the main criterion in determining the general private law activities and particular economic enterprise-related activities of the administration.