The impacts of organizational justice on employee performance: In the perspective of textile industry of Turkey
Örgütsel adaletin çalışan performansı üzerindeki etkileri: Türkiye tekstil sektörü Örneği
- Tez No: 723769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER BAHAR MERİÇ ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Örgütsel adalet, çalışan performansını, üretkenliğini ve iş memnuniyetini anlamak için iş araştırmalarında yanan bir tartışmadır. Bu araştırma, örgütsel adaletin önemini (üç bileşeni olan dağıtım adaleti, prosedür adaleti ve etkileşim adaleti) çalışan performansı perspektifinden analiz etmiştir. Bu tez, Türkiye tekstil endüstrisinde örgütsel adalet ve çalışan performansı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, yukarıda belirtilen sektörden 389 çalışanın hesaplanmış rastgele örneklem büyüklüğü ile rastgele bir örnekleme tekniği kullanmıştır. Hipotezi kabul etmek/reddetmek için veri toplamak için önceki araştırmadan tasarlanan yapılandırılmış bir anket kullanıldı. İlişkiyi ve gücünü kontrol etmek için korelasyon ve regresyon analizi yapıldı. Bu araştırma, örgütsel adalet ile çalışan performansı arasında pozitif bir ilişki bulmuştur. Araştırmanın bulguları, İK departmanlarının yüksek çalışan performansı için politikalarını oluşturmalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Organizational justice is a burning discussion in business studies for understanding employee performance, productivity, and job satisfaction. This research analyzed the importance of organizational justice (with its three components distributive justice, procedural justice and interactional justice) from the perspective of employee performance. This thesis is intended to explore the relationship between organizational justice and employee performance in the textile industry of Turkey. The research used a random sampling technique with a calculated random sample size of 389 employees from the aforesaid industry. A structured questionnaire designed from the previous research was used for data collection to accept/reject the hypothesis. The correlation and regression analysis were conducted to check the relationship and its strength. This research found a positive correlation between organizational justice and employee performance. The findings of the research will help HR departments to craft their policies for high employee performance.