Late Antique floor mosaics in secular contexts from Anatolia
Anadolu'daki Geç Antik Dönem seküler yer mozaikleri
- Tez No: 723809
- Danışmanlar: DR. NIKOLAOS KONTOGIANNIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bizans Sanatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bizans Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 711
Özet
İlk defa olarak bir bütün şeklinde Anadolu'daki Geç Antik döneme ait seküler yer mozaiklerini derleyen ve niteliksel ve niceliksel analizini yapan bu tez, söz konusu mozaiklerin erken Bizans İmparatorluğu'na ait diğer mozaikler ve buluntular içerisindeki yerini belirlemek ve özneliğini incelemek amacını taşımaktadır. Böylesi bir incelemeyle, bölgenin bu dönemdeki kültürel ve sosyal tarihine katkı sağlamayı ve gelecekteki çalışmalara destek olmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, Geç Antik dönemde mozaiklere ilişkin yer, tasarım ve biçem seçimlerinin sebeplerinin yanı sıra bölgeler arasındaki benzerlik ve farklılıkları ve zaman içerisindeki devamlılık ve değişikliği araştırmaktadır. Bağlantılı bir diğer araştırma konusu ise benzer motiflerin farklı medyalarda kullanımıdır. Odak noktasında bu soruların yer aldığı çalışma, Geç Antik/Erken Bizans döneminde Greko-Romen mozaik geleneğinin devamı ve bu gelenekten ayrılma konusunu ele almakta ve Anadolu mozaiklerinin özelliklerini belirlemeyi hedeflemektedir. Bu mozaikler sanat tarihi ve arkeolojideki duyusal ve uzamsal bakış açısından Lefebvre'nin uzam kuramı ile incelenmekte olup mozaiklerin yaygınlığı ve çeşitliliği için bu alanda ilk defa glokalleşme kavramı kullanılmaktadır. Disiplinlerarası bir yaklaşımla, bu tez“mozaik yapımının”amaçlarını, atölye örgütlenmesini ve finansmanının yanı sıra, bunların yaratımı ve alımlama süreçleri üzerinden Geç Antik Bizanslılarının günlük hayatına yansımalarını inceleyerek bu alanlardaki bilgi birikimine katkı yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis compiles and conducts quantitative and qualitative analysis of Late Antique floor mosaics in Anatolia in secular contexts as a whole for the first time. Contextualizing these mosaics within the early Byzantine Empire and the other media and studying their agency, this analysis aims to contribute to a better understanding of the cultural and social history of the region in this period and provide input for future studies. In this regard, the similarities and differences across regions as well as continuity and change over time are probed in addition to the drivers of choice for location, design, and style of mosaics during Late Antiquity. Another related topic of inquiry is the cross-over of motifs across different media. With these questions in its focus, this study intends to address the notion of continuity and break with the Greco-Roman tradition in the Late Antique/Early Byzantine period and delineate the main features of the Anatolian mosaics. These mosaics are explored from the sensorial and spatial perspectives in art history and archaeology through Lefebvre's spatial theory while glocalization concept is introduced for the study of their extent and diversity. Through an interdisciplinary approach, this thesis aims to deepen knowledge through questioning motives for“mosaic making”, workshop organization and financial provisions along with their implications for the daily life of Late Antique Byzantines during their creation and reception processes.