John William Somers'in uygulamalı drama (Applied drama) anlayışı
Applied drama understanding of john William Somers
  1. Tez No: 723873
  2. Yazar: MEDİHA ESRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAMİ EREN BEŞTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmada yaratıcı drama alanında yeni bir yaklaşım olan uygulamalı drama (applied drama) ve İngiliz eğitimde drama uzmanlarından John Somers'ın uygulamalı drama (applied drama) yaklaşımının incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma desenlerinden anlatıya dayalı biyografik çalışma türünde gerçekleştirilen araştırmada, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme ve doküman inceleme kullanılmıştır. Applied drama terimini ve alt başlıklarını açıklamak üzere Somers tarafından yazılan 15, applied drama üzerine Somers dışında yazılan 19 kaynak incelenmiştir. Araştırma kapsamında Somers toplamda 25 soruya cevap vermiştir. Araştırmaya ilişkin elde edilen veriler çözümlenmiş, çevirileri yapılmış, verilerin çözümlenmesinde betimsel analizden yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesi için anlatı araştırmalarında sıkça yer alan iki kuramsal çerçeve kullanılmıştır. Bunlardan ilki Riessman tarafından ortaya koyulan tematik analiz, ikincisi ise Clandinin ve Connelly'in anlatı analizi yaklaşımına dayalı kodlama oluşturmaktır. Araştırmada John Sommers'ın anlayışına ilişkin sanatın gücünden yararlanarak fakat sanatsal olmayan bir amaca ulaşmak için dramatik dili kullandığı, kendine özgü teknikler ortaya koyduğu, bireylerin ve toplumların hafızalarını kaybetmelerini önlemeyi hedeflediği sonuçlarına ulaşılmış ve bu anlayış 18 maddede özetlenmiştir. Elde edilen bulgular, applied drama çatısı altında yer alan başlıkların sosyal bir laboratuvar olarak kullanımının toplum olma bilincini arttırmada güçlü bir silah olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlara göre applied drama alanında daha çok çalışma yapılması, Somers'ın applied drama anlayışı ve ilkelerinin yaygın bir şekilde her kesimden insanla tanıştırılması ve böylece applied dramanın Türkiye'deki gelişimine katkıda bulunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine applied drama, which is a new approach in the field of creative drama, and the applied drama approach of John Somers, one of the British drama experts. A semi-structured interview and document review were used as data collection tools in the study, which was carried out in the form of narrative-based biographical studies from qualitative research patterns. In order to explain the term applied drama and its sub-titles, fifteen sources written by Somers and nineteen sources on applied drama written outside of Somers were examined. Within the scope of the research, Somers answered a total of twenty-five questions. The data obtained from the research were analyzed, translated, and descriptive analysis was used in the analysis of the data. Two theoretical frameworks, which are frequently used in narrative research, were used to analyze the obtained data: The first of these; The thematic analysis put forward by Riessman, and the second one; creating coding based on the narrative analysis approach of Clandinin and Connelly. In the research, concerning Somers' understanding it was concluded about that Somers harnessed the power of the art but used dramatic language for a non-artistic goal, he put forward unique techniques, and aimed to prevent individuals and societies from losing their memories. This understanding was summarized in 18 clauses. The findings showed the use of the titles under the framework of applied drama as a social laboratory is a powerful weapon in increasing the awareness of being a society. According to these results, it is suggested that more work should be done in the field of applied drama, that Somers' understanding and principles of applied drama should be widely introduced to people from all strata, thus contributing to the development of applied drama in Turkey.