John Wıllıam Waterhouse'un mitolojik konulu resimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of John William Waterhouse's mythological paintings
  1. Tez No: 879243
  2. Yazar: BUKET VARDARELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
John William Waterhouse (1849-1917), geç Viktorya dönemi İngiltere'sinin önemli sanatçılarından biridir. Waterhouse'un eserleri, özellikle mitolojik temalar ve bu temaların Viktorya dönemi estetik ve toplumsal değerleriyle etkileşimiyle dikkat çekmektedir. Sanatçı, Ön Raffaeloculuk akımının etkilerini eserlerinde barındırmış, aynı zamanda kendi bireysel üslubunu da geliştirmiştir. Waterhouse'un resimlerinde mitolojik figürler modern bir bakış açısıyla yorumlanmış ve dönemin cinsiyet rolleri ile ahlaki değerlerine eleştiriler getirilmiştir. Bu eleştiriler, sanatçının figüratif tasvirler, renk kullanımı ve kompozisyon teknikleri üzerinden eserlerinin genel anlam ve etkisini pekiştirmiştir. Sanatçının Viktorya dönemi mitoloji anlayışı, Yunan ve Roma mitolojisine dayalıdır ve bu mitolojik figürler, Waterhouse'un İtalyan kökenlerinden ve Roma'daki çocukluk yıllarından esinlendiğini ortaya koymaktadır. Eserlerinde mitolojik anlatıların dramatik sonucundan kaçınarak, anlatıların doruk noktalarına odaklanmayı tercih etmiştir. Özellikle femme fatale imgesiyle kadın figürlerini işleyen Waterhouse, bu figürleri cinsel arzu nesneleri olarak resmetmiştir. Waterhouse'un klasik mitolojik konulara olan ilgisi, eserlerinde Homeros, Virgil ve Ovidius gibi klasik yazarların anlatılarına dayanmıştır. Bu mitolojik anlatılar, sanatçının estetik ve tematik yaklaşımlarını zenginleştirmiştir. Waterhouse'un sanatı, Viktorya dönemi sanat anlayışını genişleterek ve dönüştürerek, modern sanat tarihine önemli katkılarda bulunmuştur. Bu çalışma, Waterhouse'un sanatının Viktorya dönemi ve sonrası üzerindeki etkilerini analiz ederek, sanatçının mirasının daha geniş bir perspektifte değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
John William Waterhouse (1849-1917) is one of the significant artists of the late Victorian era in England. Waterhouse's works particularly stand out for their interaction between mythological themes and the aesthetic and societal values of the Victorian era. The artist incorporated influences of the Pre-Raphaelite movement into his works while also developing his own individual style. Mythological figures in Waterhouse's paintings are interpreted with a modern perspective, offering criticisms of the gender roles and moral values of the time. These criticisms further enhance the overall meaning and impact of his works through the artist's figurative depictions, use of color, and composition techniques. Waterhouse's understanding of mythology during the Victorian era is based on Greek and Roman mythology, and these mythological figures are portrayed drawing inspiration from the artist's Italian origins and childhood years in Rome. Preferring to focus on the climactic points of narratives rather than avoiding the dramatic conclusions of mythological narratives, Waterhouse has particularly depicted female figures with the femme fatale image, presenting these figures as objects of sexual desire. His interest in classical mythology is based on the narratives of classical authors such as Homer, Virgil, and Ovid. These mythological narratives enriched the artist's aesthetic and thematic approaches. By expanding and transforming the understanding of Victorian-era art, Waterhouse's art made significant contributions to the history of modern art. This study enables a broader perspective on the evaluation of the artist's legacy by analyzing the impact of Waterhouse's art on the Victorian era and beyond.