Aristoteles'i yeniden düşünmek: Aristoteles'in hukuk anlayışı
Rethinking Aristotle: Aristotle's understanding of the law
  1. Tez No: 724190
  2. Yazar: BUKET ÖZTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER YÜKSELBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Aristoteles'in hukuk anlayışı uzun zaman boyunca analiz edilmek istenmiş; ancak bu konuda hâlâ bir görüş birliğine varılamamıştır. Bu nedenle çalışmamız, doğal hukuk ve hukuki pozitivizm yaklaşımları arasındaki Aristoteles'in incelenmesine ilişkin olacaktır. Aristoteles'in hukuk anlayışı konusunun tam olarak anlaşılamamasının en büyük nedenlerinden biri, filozofun felsefesinin bütünlük arz edecek şekilde değerlendirilmemiş olmasıdır. Bunun için de çalışmanın başlangıç kısımlarında, Aristoteles'in temel felsefesine ilişkin kavramlar açıklanmaya çalışılacaktır. Aristoteles'in temel felsefesine yer vermek, hukuk alanındaki görüşlerine de bir zemin hazırlayacaktır. Ahlak ve politika felsefesi alanlarındaki görüşleri hukuk felsefesi ile çok daha yakından ilintili olduğundan, bu iki konuya hukuk anlayışına geçmeden hemen önce yer verilecektir. Bu iki konu üzerinde hassasiyetle durulacaktır. Tezde Aristoteles'in hukuki pozitivist mi yoksa doğal hukukçu mu olduğu, doğal hukukçu ise de klasik doğal hukukçu olup olmadığı, bu iki yaklaşımın da kapsamı dışında kaldığını savunmanın mümkün olup olmadığı hususları incelenecektir. Bunun için de bu yaklaşımı savunanların görüşlerine ayrı ayrı yer verilecektir. Görüşlerin kabul edilebilir ve kabul edilemez yanlarına yer verilecek, bu tetkik neticesinde bir sonuca varılmaya çalışılacaktır. Son olarak tarih içerisinde bir Aristoteles sunusu gerçekleştirilecektir. Bunun sebebi de Aristoteles'in hukuk görüşünün zaman içerisinde ne şekilde değişikliğe uğradığına ayna tutmaktır. Bu sayede filozofun hukuk görüşüne dair öne sürülen yaklaşımların nedenleri hakkında da fikir sahibi olunabilecek; filozofun görüşlerinin yeniden düşünülmesi sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aristotle's understanding of the law has been analyzed for a long time; however, consensus has not been reached on this issue. Therefore, our study will be about the examination of Aristotle between the natural law and the legal positivism approaches. One of the biggest reasons Aristotle's understanding of the law is not fully understood is that the philosophy of the philosopher has not been evaluated in a comprehensive way. For this reason, it is aimed to explain Aristotle's basic philosophy at the beginning of the study. Including Aristotle's basic philosophy will lay the basis of his views in the field of law. Since his views in the fields of moral and political philosophy are much more closely related to the philosophy of law, these two issues will be reviewed just before Aristotle's understanding of the law. These two issues will be carefully analyzed. In the thesis, it will be examined whether Aristotle is a legal positivist or a natural legist, whether he is a natural legist or a classical natural legist, and whether it is possible to argue that these two approaches are outside the scope of them. For this reason, the views of those who support these approaches will be handled separately. Both acceptable and unacceptable aspects of the views will be included and by using this technique we will try to reach a resolution. Lastly, an Aristotle analysis will be carried out throughout history. The reason for this is to shed light on how Aristotle's view of law has changed over time. Thanks to this method, it will be possible to have an idea about the reasons for the proposed approaches to the philosopher's view of law; rethinking the views of the philosopher will be possible.