Transcription analysis of two lncRNAs, HOTAIR and TINCR, in ASPC-1 and BXPC-3 cancer cell lines
ASPC-1 ve BXPC-3 kanser hücre hatlarında iki lncRNA, HOTAIR ve TINCR'nin transkripsiyon analizi
- Tez No: 724196
- Danışmanlar: DR. ZEYNEP TACER CABA, PROF. DR. GÜLAY BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pankreatik duktal adenokarsinoma genel olarak en ölümcül kanser türlerinden biri olarak kabul edilir ve pankreas kanserlerinin %90'ını oluşturur. Bu hastalık uzun bir kötü prognoz geçmişine ve yüksek ölüm oranlarına sahiptir. Tıp alanındaki gelişmelere rağmen, bu kanser hızlı gelişimi ve metastazı nedeniyle hala tedavisi zor bir hastalıktır. Pankreatik duktal adenokarsinoma yaygın olarak, onu sadece kemoterapilere değil, radyoterapilere bile dirençli hale getiren ilaçdirenci özelliğiyle bilinir; bu edinilmiş özellik, kanserin çekirdeğindeki moleküler mekanizmalarla, özellikle de doğrudan DNA'sıyla ilgili olanlarla bağlantılıdır. Uzun kodlamayan RNA'ların, özellikle HOTAIR ve TINCR'nin, antiapoptotik roller sergileyerek kanserin terapötik ajanlarla temasına yanıt olarak diğer genleri izlediği, bu genleri susturduğu ve aktive ettiği, tümör hücrelerine karşı ilaca direnç özelliği kazandırdığı, tümörogenezi ve metastazı azalttığı belirlenmiştir. Bu çalışmada, kanseroloji alanında çok sayıda kanserin tedavisi için yaygın olarak kullanılan bir ilaç olan Cisplatin, AsPC-1 ve BxPC-3 pankreas kanseri hücre kültürlerine eklenmiştir. Elde edilen qRT-PCR sonuçlarına göre, Cisplatin'in terapötik etkisini önlemek için hücreleri dirençli hale getirerek HOTAIR ve TINCR seviyelerinin her iki hücre kültüründe de arttığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Pancreatic ductal adenocarcinoma is considered one of the most lethal types of cancers in general and consist of 90% of pancreatic cancer in specific. This disease has a long history of poor prognosis and high mortality rates. Despite the evolution of the medical field, this cancer is still a challenging disease to treat, because of its fast development and metastasis. The pancreatic ductal adenocarcinoma is widely known of its drug resistance feature, that made him resistant not only to chemotherapies, but even to radiotherapies. This acquired feature was linked to the molecular mechanisms inside the cancer's nucleus, especially the ones related to its DNA directly. Long non-coding RNAs, specially HOTAIR and TINCR, were found to be monitoring other genes, silencing and activating these genes in response to the cancer's contact with therapeutic agents, providing the tumor cells with their drug resistant feature, throttling tumorigenesis and metastasis, by exerting anti-apoptotic roles. In this study,cisplatin, a drug widely used in the cancerology field for treatment of numerous cancers, was loaded to AsPC-1 and BxPC-3 pancreatic cancer cell lines, and the qRT-PCR results demonstrated that the levels of HOTAIR and TINCR were upregulated in both cell lines, in response to the cisplatin treatment to prevent its therapeutic action, rending the cells resistant.