Distributed handler architecture
Dağıtık işlemci mimarisi
- Tez No: 724470
- Danışmanlar: PROF. DR. GEOFFREY C. FOX
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Indiana University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Son birkaç on yılda, dağıtılmış sistemler, istemci/sunucu, çok katmanlı, dağıtılmış nesneler, mesajlaşma ve eşler arası dahil olmak üzere modellere dayalı mimari bir gelişme olduğu göstermiştir. Yakın tarihli bir evrimsel adım, hedefi, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik için etkileşimli yazılım uygulamaları arasında gevşek bağlantı sağlamak olan Hizmet Odaklı Mimari(SOA) ifade edilebilir. SOA modeli, hizmetler olarak uygulamalar oluşturmak ve sorunsuz ve gevşek bir şekilde bağlanmış etkileşimler oluşturmak için yazılım platformları sağlayan Web Hizmetlerinde oluşturur. Web Hizmetleri, güvenlik, güvenilirlik, izleme, günlük kaydı ve benzeri gibi destekleyici işlevleri kullanır. Bu işlevler tipik olarak, bir yürütme zinciri oluşturarak hizmetlere aşamalı olarak yeni yetenekler ekleyen işleyiciler olarak sağlanır. İşleyiciler hizmet için çok önemli olsa da, potansiyel faydaları elde etmek için kullanım şekli çok önemlidir. Bir hizmeti ek işlevsellik ile desteklemeye yönelik her girişim, aşırı kalabalık bir zincire sahip olma durumunu artırır. Bu, Web Hizmetini şişmanlatır. Ayrıca, bir işleyicinin nispeten daha yüksek bir işlem süresine sahip olması, bir darboğaz durumu oluşturabilir. Bu tezde, işleyicilerin yürütülmesini yönetmek için verimli, ölçeklenebilir ve modüler bir mimari sağlamak için Dağıtılmış İşleyici Mimarisi'ni (DHArch) sunuyoruz. Sistem, bir Mesaj Odaklı Ara Yazılım kullanarak işleyicileri dağıtır ve bunların yürütülmesini verimli bir şekilde düzenler. Ayrıca, bu mimarinin geleneksel Web Hizmeti işleyici yapılarında var olan sorunlarla başa çıkmak için uygunluğunu göstermek için sistemin ampirik bir değerlendirmesini sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Over the last couple of decades, distributed systems have been demonstrated an architectural evolvement based on models including client/server, multi-tier, distributed objects, messaging and peer-to-peer. One recent evolutionary step is Service Oriented Architecture (SOA), whose goal is to achieve loose-coupling among the interacting software applications for scalability and interoperability. The SOA model is engendered in Web Services, which provide software platforms to build applications as services and to create seamless and loosely-coupled interactions. Web Services utilize supportive functionalities such as security, reliability, monitoring, logging and so forth. These functionalities are typically provisioned as handlers, which incrementally add new capabilities to the services by building an execution chain. Even though handlers are very important to the service, the way of utilization is very crucial to attain the potential benefits. Every attempt to support a service with an additive functionality increases the chance of having an overwhelmingly crowded chain: this makes Web Service fat. Moreover, a handler may become a bottleneck because of having a comparably higher processing time. In this dissertation, we present Distributed Handler Architecture (DHArch) to provide an efficient, scalable and modular architecture to manage the execution of the handlers. The system distributes the handlers by utilizing a Message Oriented Middleware and orchestrates their execution in an efficient fashion. We also present an empirical evaluation of the system to demonstrate the suitability of this architecture to cope with the issues that exist in the conventional Web Service handler structures.