Investigation of the United Nations' humanitarian interventions to the Syrian crisis: A comparative analysis on experiences of Jordan, Lebanon and Turkey
Birleşmiş milletlerin Suriye krizine insani müdahalelerinin incelenmesi: Ürdün, Lübnan ve Türkiye'nin deneyimlerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 724471
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Suriye'de 2011 yılında çıkan olaylar sonrası gelişen iç savaş ve sonrasında ülkeden kaçan Suriyelilerin yarattığı uluslararası sorun en fazla komşu ülkeleri etkilemiştir. Ülkelerinden kaçan Suriyeli mültecilerin %93'ü Türkiye, Ürdün ve Lübnan'a sığınmıştır. Bu ülkelerin farklı siyasi, ekonomik ve jeopolitik yapıları, Suriye kriziyle başa çıkışlarını ve gerek kendi gerekse BMMYK'nın Suriyeli mültecilere yönelik insani yardım faaliyetlerine ilişkin politikalarını etkilemiştir. Dolayısıyla bu çalışmada bu üç ülkenin insani yardım konusunda yasal ve politik bağlamda krize yönelik uyguladıkları yaklaşımların incelenmesi ve belirli kriterler yönünden karşılaştırılması amaçlanmıştır. Karşılaştırma kriterleri şunlardır: Ülkenin Suriye krizine yönelik genel politikası, ülkedeki Suriyeli mültecilere insani yardım konusunda asli otorite, ülkeye giriş yapan Suriyeli mültecilerin kayıt işlemlerinden sorumlu otorite, ülkenin BM'nin ülkedeki Suriyeli mültecilere insani yardımlarındaki rolü, geçmiş mülteci tecrübesi, krize sistematik müdahale durumu, Suriyeli mülteciler için kamp kurma durumu, krize yanıt (mültecileri yerleştirme), ülkedeki mülteci kamplarının standartlarının seviyesi (BM standartlarına göre), ülkedeki kamplarda kayıtlı Suriyeli mültecilerin trendi ve toplam sayısı (hem kamplarda hem de şehirlerde, sayı ve yüzde olarak), ülkenin Suriye'yle olan sınırının uzunluğu ve Suriye'nin toplam sınır uzunluğu içindeki payı (km ve yüzde), Ülkenin Suriye sınırına yakın bölgelerindeki çatışmanın derecesi, Suriye'den ülkeye göçün yoğunluğu, ülkedeki Suriyeli mültecilerin sayısı ve tüm ülkelerdeki Suriyeli mülteciler içindeki yüzdesi, Suriyeli mültecilerin ülkedeki statüsü, BM'nin ülkedeki insani faaliyetlerinde bölgesel ortaklıkların ve sektörel çalışma gruplarının varlığı, 2012-2018 yılları arasında 7 yıl içerisinde Suriyeli mülteciler için BM tarafından toplanarak ülkeye verilen fonun toplamı ve ülke payı, BM'nin ülkedeki Suriyeli mülteci başına düşen aylık ortalama maddi yardım miktarı (aylık USD).
Özet (Çeviri)
The Syrian civil war of 2011 created an unprecedented refugee outflow that affected mostly neighboring Jordan, Lebanon and Turkey where 93% of displaced Syrians sought refuge. The different political, economic and geopolitical structures of these countries have affected the Syrian crisis and the policies these countries and the UNHCR generated in terms of humanitarian activities in this context. This study examines the approaches displayed by these three countries to the crisis in terms of humanitarian aid in a legal and political context and compares them in terms of following predetermined criteria: The country's general policy towards the Syrian crisis, the main authority for humanitarian aids for Syrian refugees in the country, the authority for registration of Syrian refugees enter in the country, the role of UN in humanitarian aids for Syrian refugees in the country, the past refugee experience, the systematic response to crisis, building camps for Syrian refugees, the response to crisis (settlement of refugees), the level of standards of refugee camps in Turkey (comparing to UN standards), the trend and total number of registered Syrian refugees in camps at the country (number and percentage, both in camps and cities), the length and percentage of the country's border to Syria (km and percentage), the degree of conflict near Syria border, the intensity of immigration from Syria to the country, the number and percentage of Syrian refugees in the country within the Syrian refugees in all countries, the status of Syrian refugees at the country, the presence of regional partnerships and sectorial working groups in UN's humanitarian activities in the country, the total and country share of funding received and granted by up to the county for Syrian refugees within especially 7 years between 2012-2018, the average funding by Syrian refugee (USD per month).