Üniversitelerin yetişkin eğitimlerine katılan bireylerin motivasyon yönelimleri
Motivational orientations of individuals participating in adult education of universities
  1. Tez No: 724676
  2. Yazar: SEDA BİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul'da bulunan üniversitelerin yaşam boyu öğrenim merkezlerinin sertifika programlarına katılan katılımcıların, programlara katılım nedenlerini ve motivasyon yönelimlerini araştırmaktır. Bu çalışmayla, bireylerin yetişkin eğitimlerine katılmalarındaki motivasyon yönelimlerini araştırmak, eğitimlere kaydolmaya iten sebeplerini öğrenmek ve bu sayede ileride tasarlanacak eğitim programlarına yön verebilmek amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi ve olgubilim (fenomenoloji) araştırma deseni ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler çevrim içi ve yüz yüze olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, pandemi şartlarında ulaşılabilen 7 kişidir. Veri analizinde, içerik analiz tekniği kullanılmış ve veriler alt problemler doğrultusunda sunulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre; katılımcılar eğitimlere kendilerini geliştirmek ve farklı sektörlerde çalışabilmek için katılmaktadırlar. Katılımcıların eğitim alacakları kurumu seçmelerindeki neden ise; eğitim ücreti, kurumun tanınırlığı, bilinirliği ve güvenirliği konusudur. Katıldıkları eğitimlerin kendilerine sağladığı bireysel fayda; farklı bakış açıları sağlaması ve hem de kendileri gibi farklı kurumlarda benzer pozisyonlarda çalışan kişilerle ağ oluşturma, tanışma imkanı olmaktadır. Katılımcıların katıldıkları eğitimlerin kendilerine sağladığı mesleki fayda; meslekleriyle ilgili bilmedikleri birçok konuda bilgi sahibi olmaları ve yaptıkları işlerin kalitesinin ve verimliliğin artması olmaktadır. Son olarak, katılımcıları bireysel gelişime iten faktörler; kendilerini daha iyi hissetmek olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine certificate program students' participation reasons and motivational tendencies at the continuing education centres of universities in Istanbul. This study aims to explore the motivations of individuals who participate in adult education programs, understand the reasons that incite them to enroll, and as a result, to be able to affect and contribute to educational programs in the future. The study was carried out through qualitative research methods and phenomenology research design. A semi-structured interview form was used for data collection. Interviews were conducted online as well as face-to-face. The study group of the research consists of 7 individuals who were available during ongoing pandemic conditions. Content analysis technique was used for data analysis, and data were presented according to sub-problems. The results of the research suggest that the participants attend the trainings in order to improve themselves and to be able to work in different sectors. Additionally, education fees as well as the reputation and reliability of the institution are deciding factors in the participants' choice of where they will study. Beside providing them with different perspectives, the personal benefits of these trainings offer the participants with an opportunity to network and meet other people working in similar positions from other institutions. The professional benefits of these programs are knowledge about many subjects that the participants do not know about their profession, and the increase of productivity and quality of work. Lastly, the main reason pushing the participants to self-improvement is to feel better about themselves.