İslamcı basında Milli Selamet Partisi (1974-1977) Milli Gazete örnek olayı
NationalSalvation Party in islamic press (1974-1977) the case of Milli Gazete
- Tez No: 72477
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İslamcı hareket, Osmanlı'dan günümüze siyasal, sosyal ve ekonomik gelişmelere paralel olarak inişli çıkışlı bir yol izlemiştir. Türkiye'de 1970'li yıllar, İslamcı hareketin yükseldiği yıllar olmuştur. İslamcılar siyasal alanda örgütlenerek, önce Milli Nizam Partisi (MNP), sonra Milli Selamet Partisi (MSP) çatısı altında ortaya çıkmışlardır. Bu çalışmada MSP'nin koalisyon hükümetlerinde yer aldığı 1974-1977 yıllan arasında izlediği İslamcı siyaset ve buna bağlı olarak MSP'nin ideolojik kimliği araştırıldı. Araştırmada partinin yan resmi yayın organı Milli Gazete temel kaynak olarak seçildi. Gazete ve dergiler, Osmanlı'dan günümüze İslamcı ideolojinin şekillenmesinde ve kitlelere taşınmasında etkili bir rol üstlenmiştir. İslamcı hareket içindeki farklı oluşumlar, seslerini duyurabilmek için bu araçları her dönemde kullanmışlardır. İslamcı hareket içindeki MSP, 1970'lerde bu geleneğe katılmış ve partinin siyasal söylemi olan“milli görüş”ü anlatmak, partiyi tanıtmak ve kamuoyu oluşturmak için Milli Gazete' yi çıkarmıştır. Milli Gazete, yazarları aracılığıyla“milli görüş”ü tanıtmakta ve MSP'nin icraatlarına zemin hazırlamakta etkili olmuştur. Katıldığı üç koalisyon hükümetinde de genellikle tavizsiz bir tutum sergileyen MSP, gerek icraatlarıyla, gerekse Milli Gazete 'deki ideolojik söylemiyle laiklik karşıtı bir tutum sergilemiştir. MSP'nin iktidarda olduğu dönemde, sistemin dinselleşme süreci hızlanırken, MSP de sistemin merkezine doğru yaklaşmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY From the Ottoman Era to our age the Pan Irfamic movement has come along with rises and falls with political, social and economical developments. The seventies in Turkey were the years that Islamic movements gained great importance. Being organised politically Pan Islamist came into being under the name of National Order Party (NOP) and then National Salvation Party (NSP). In this process between 1974 and 1977 We not only studied the Pan Islamic policy which NSP followed during 1974-1977 when involved in the coalition parties through those years but also the ideological identity of NSP's. Milli Gazete which is the semi official newspaper of the party was selected and the basic material for this process. Throguh out Ottoman Empire and in our daily life newspapers and magazines have the big role to show the Pan Islamist ideology to the public. NSP was in the movement of Pan islamist and involved its self to this tradition. To declare the“national view”, to show the party and to built the public they print the Milli Gazete and by the help of the writers“national view”and the acts of NSP was shown effectively. NSP joined three coalition governments bat they did not make any concession, both actions and the ideologic pronunciation in Milli Gazete was opposed to secularism. When the NSP was in party of power, the religiosity was increasing and NSP paradoxically came closer to the center of the system. 1-i»