Farklı mimarili mikrodenetleyicilerde hafif kriptografi algoritmalarının yazılım tabanlı analizi
Software based analysis of lightweight cryptography algorithms on microcontrollers with different architectures
  1. Tez No: 724782
  2. Yazar: RIFKI YARALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ENGİN AYTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda hızla yaygınlaşan Nesnelerin İnterneti teknolojisi ile gelişen kablosuz iletişim cihazları, kablosuz algılayıcı ağları, uzaktan kumanda sistemleri, RFID etiketleri gibi kısıtlı işlem yeteneğine sahip ve düşük enerji tüketmesi gereken uygulamalar gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bu uygulamalarda verinin gizliliği, ulaşılabilirliği ve bütünlüğünün sağlanması bilgi güvenliği açısından hayati önem taşımaktadır. Ancak bellek sınırlaması, düşük işlem hacmi ve az miktardaki güç tüketimi ihtiyacı yüzünden geleneksel yöntemlerin uygulanmasını zorlaştırmaktadır. Bu tür uygulamalarda güvenlikten ödün vermeden bilgi güvenliğini sağlanması için hafif yoğunluklu şifreleme yöntemleri önerilmiştir. Yapılan bu çalışmada, yaygın bir kullanım alanına sahip AES-128, Simon, Speck ve Twine simetrik blok şifreleme algoritmaları 8-bit RISC, 8-bit 8051 ve 32-bit ARM Cortex M0 mimarili mikrodenetleyicilerde yazılım tabanlı uygulaması gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan donanımlar üzerinden her bir mikrodenetleyici farklı saat frekanslarında çalıştırılarak algoritmanın işlemci hafızasında kapladığı alan, işlem süreleri ve enerji tüketimleri test cihazları ile ölçülerek sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar, yapılan benzer çalışmalar ile karşılaştırılmış ve hangi çalışma şartlarında hangi mikrodenetleyicinin ve şifreleme algoritmasının kullanılabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, applications such as wireless communication devices, wireless sensor networks, remote control systems, RFID tags, which have developed rapidly with the Internet of Things (IoT) technology, are becoming widespread day by day. vital to safety. However, memory limitation, low throughput and low power consumption make it difficult to implement traditional methods. Lightweight encryption methods have been proposed to ensure information security without sacrificing security in such applications. In this study, software-based application of AES-128, Simon, Speck and Twine symmetric lightweight block cipher algorithms, which are widely used, on 8-bit RISC, 8-bit 8051 and 32-bit ARM Cortex M0 microcontrollers. Each microcontroller is run at different clock frequencies on the hardware created, and the area occupied by the algorithm in the processor memory, processing times and energy consumption are measured with test devices. The results obtained were compared with similar studies and it was stated which microcontroller and encryption algorithm could be used under which operating conditions.