Hidroksietil selüloz ince filmlerin yapısının ve dielektrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the structure and dielectric properties of hydroxyethyl cellulose thin films
  1. Tez No: 724807
  2. Yazar: MEHTAP İREM TANKÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hidroksietil selüloz kullanılarak ince film formunda farklı kalınlık değerlerine sahip numuneler oluşturulmuştur. İnce film kaplama işlemi cam taşıyıcı üzerine, malzeme alüminyum elektrot tabakaları arasında olacak şekilde termal buharlaştırma metodu ile gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan örneklerin kapasite, iletkenlik, dielektrik kayıp, dielektrik sabiti, elektrik modül gibi dielektrik özellikleri ölçülmüş ve bu veriler üzerinden çeşitli çıkarımlar yapılmıştır. Dielektrik özelliklerin değişen kalınlığa, frekansa ve sıcaklığa karşı verdiği cevaplar incelenmiştir. Camsı geçiş sıcaklığı ile malzeme kalınlığı arasında ilişki kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The samples with different thickness values were created in thin-film form using hydroxyethyl cellulose. The thin-film coating process was carried out on the glass carrier by a thermal evaporation method, with the material between the aluminum electrode layers. The dielectric properties of the prepared samples such as capacity, conductivity, dielectric loss, dielectric constant, electrical module were measured and various inferences were made from these data. The responses of dielectric properties to varying thickness, frequency, and temperature were investigated. A relationship was established between the glass transition temperature and the material thickness.