Lebanon's policy towards the Syrian crisis analysis in the context of multi-communal states
Lübnan'ın Suriye krizine yaklaşımının çok toplumlu devletler bağlamında analizi
- Tez No: 725015
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT PİRİNÇÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Lübnan'ın Suriye krizine yönelik yaklaşımı incelenecektir. Bu konu analiz edilirken, Lübnan devletinin karmaşık yapısını ve tarihsel tecrübesini ele alarak Suriye krizine yönelik her bir aktörün uygulandığı yaklaşım ve bu yaklaşımı belirleyen arkasındaki sebepler analiz edilecektir. Lübnan içindeki siyasi ve mezhepsel bölünmüşlük, krize yönelik yaklaşımını özellikle de politik, ekonomik ve sosyal eylemler anlamında büyük ölçüde etkilenmiştir. Bu eylemlerin sebepleri ve sonuçları incelenecektir. Lübnan'ın tepkilerinin yanı sıra, politik ve stratejik anlamda krizden çıkardığı dersler ve öneriler, Lübnan'ın kriz ile başa çıkma mekanizmaları analiz edilecektir. Bu çalışmada, siyasi yapısı ve coğrafi konumu nedeniyle Lübnan'ı yıllardır sarsan olayların yanı sıra, son iki yılda Lübnan'ın başına gelen olaylar da analiz edilecektir. Ekonomik kriz, protestolar, en önemli limanı vuran patlama ve küresel salgın, Suriye krizi söz konusu olduğunda Lübnanlıların tepkilerinin daha net bir resmini oluşturmak için bu çalışmada analiz edilecektir. Ayrıca bu yılın Ocak ayında Lübnan halkıyla ve Trablus'taki kamplardaki Suriyeli mültecilerle Lübnan'da yaptığım görüşmeler, Lübnan'ın bu krize nasıl bir yol izlediğini ve tepkilerini nasıl olduğunu analiz edilirken büyük ölçüde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Lebanon's approach to the Syrian crisis will be examined. While analyzing this issue, the approach applied by each actor to the Syrian crisis and the reasons behind this approach will be analyzed by considering the complex structure and historical experience of the Lebanese state. The political and sectarian divide within Lebanon has greatly affected its approach to the crisis, especially in terms of political, economic and social actions. The causes and consequences of these actions will be examined. In addition to Lebanon's reactions, the political and strategic lessons and suggestions from the crisis, Lebanon's coping mechanisms with the crisis will be analyzed. In this study, besides the events that have shaken Lebanon for years due to its political structure and geographical location, the events that have happened to Lebanon in the last two years will also be analyzed. The economic crisis, the protests, the explosion that hit the most important port and the global epidemic will be analyzed in order to create a clearer picture of the Lebanese response when it comes to the Syrian crisis. Moreover, the interviews conducted in Lebanon with the Lebanese people and Syrian refugees in camps in Tripoli in January of this year will be of great help in analyzing how Lebanon has followed and reacted to this crisis.